Trénerka Zuzka: Ako športovať a zároveň sa starať o dve malé deti?

Keď sa rozhodneš radikálne zmeniť svoj postoj k sebe a vydáš sa na cestu zdravého životného štýlu, stávaš sa silnejšou, sebavedomejšou a šťastnejšou. Meníš stravu, postupne vstupuješ do sveta fitness a tvoríš si akúsi rutinu, ktorá sa neskôr stáva tvojou súčasťou. Aj napriek tomu, že sa začínaš cítiť lepšie ako kedykoľvek predtým, začiatky bývajú často ťažšie, ako si mnohé z nás myslia. A to najmä pre ženy, ktoré sa rozhodnú začať meniť postavu po pôrode. V jednej chvíli si stopercentne motivovaná, zatiaľ čo v ďalšej bojuješ so svojím „starým ja“, ktoré ťa neustále presviedča, aby si ostala ležať v posteli a fitko nechala fitkom aj naďalej. V inej situácii si zas nevieš rady, ako správne jesť a cvičiť, ako postupovať a na koho sa obrátiť.

Práve v takýchto chvíľach je ideálne osloviť niekoho, kto ťa dostatočne namotivuje a posunie vpred – niekoho, kto ti ukáže tú správnu cestu za tvojím cieľom a môžeš mu skutočne dôverovať. Preto sme si pre teba pripravili rozhovor so Zuzkou Zemenovou, úžasnou motivátorkou, trénerkou a v neposlednom rade mamičkou, ktorá inšpiruje a motivuje k lepšej životospráve a pravidelnému cvičeniu tisícky žien po celom svete. Prečítaj si jej príbeh a zisti, ako byť skutočne fit!

Zuzka Zemenová – to je meno, ktoré pozná množstvo žien po celom svete. Si Košičankou, no pred niekoľkými rokmi si sa preťahovala do Los Angeles, kde žiješ so svojím manželom a dvomi deťmi. Ako si sa dostala tam, kde si teraz? Čo ťa viedlo k športu a priviedlo až k trénerstvu spolu s bývaním v USA? Podeľ sa s našimi čitateľkami o svoj príbeh.

Môj príbeh je príbeh ženy, ktorej život bol odmalička spätý so športom. Vyrastala som v rodine, v ktorej obidvaja rodičia boli všestranní športovci. Preto som už ako 5-ročná vedela plávať, lyžovať a začala som navštevovať všeobecnú gymnastickú prípravu.

online cvicenie

Oznam o nábore detí na tenis naštartoval moju tenisovú kariéru. Od siedmich rokov som sa venovala tenisu. Získala som niekoľko titulov majsterky Slovenska a bola aj v reprezentácii SR. Tenis môže aj za to, že som začala študovať v Amerike. Vďaka tomuto športu som získala štipendium na univerzite v Baylore v Texase. Štúdium bolo náročné, najmä kvôli počiatočným problémom s angličtinou.

Podmienkou úspešného štúdia bolo nielen dosiahnutie výborných športových výsledkov, ale aj tých študijných. V prvom ročníku štúdia na univerzite som sa stala univerzitnou majsterkou USA a bola som ocenená cenou Awards pre najlepšiu univerzitnú športovkyňu v tomto roku. Po ukončení štúdia som pracovala v tenisovej akadémii v Ojai ako kondičná a tenisová trénerka. Počas pôsobenia v tenisovej akadémií som spoznala môjho manžela, ktorý žil a pracoval v Los Angeles.

Po roku som odišla z akadémie, presťahovala som sa do Los Angeles a môj život naberal trochu iný smer. Vydala som sa a postupne prišlo na svet najskôr prvé dieťatko a potom druhé. Trénovanie tenisu ustúpilo materskej realite, no objavili sa nové výzvy. Ako športovať a zároveň sa starať o dve malé deti? Starostlivosť o deti počas materskej si vyžadovala všetok môj čas. Samozrejme, že cvičenie bolo pre mňa doménou po obidvoch pôrodoch a problémy s postavou som nemusela riešiť. Cvičenie dalo veľa mne samej a tak som cítila, že môžem dať šancu iným.

 

Na tvojom webe www.cvictesozuzanou.com ponúkaš online program, pomocou ktorého pomáhaš prostredníctvom internetu ženám dosiahnuť krajšiu postavu a spokojnejší život. Čo všetko tieto plány obsahujú?

K online programu som sa rozhodla počas materskej dovolenky, keď moja dcérka Giana začala navštevovať materskú škôlku. Moje plány sú nasmerované k tomu, aby sa mi podarilo získať čo najviac žien pre zmenu ich postáv pravidelným cvičením z pohodlia ich domova, a tým aj k zvýšeniu ich sebavedomia, čo sa bude odrážať v ich spokojnejšom a šťastnejšom živote.

Vytváram viactýždňové programy, ktoré sú zamerané na posilňovanie jednotlivých častí tela, svalových skupín, rozvoj kondičných a koordinačných schopností a rozvoj srdcovo–cievneho a dýchacieho systému. S mojimi klientkami mám vytvorené diskusné fórum, prostredníctvom ktorého získavam spätné informácie a po vzájomnej komunikácií sa snažím v programoch akceptovať ich požiadavky.

online cvicebny program

 

Z čoho pozostáva tvoja tréningová rutina? Cvičíš výhradne vo fitness centre alebo dopĺňaš posilňovanie inými typmi cvičení či športov?

Samozrejme, tak ako upozorňujem moje klientky, že dobrá fyzická pripravenosť je predpokladom zvládnutia a správneho vykonania cvičení v mojom programe, že tak aj ja dbám o moju fyzickú zdatnosť. Túto si zvyšujem pravidelným plávaním, tenisom, behom, kondičnými a posilňovacími cvičeniami. Nenavštevujem momentálne žiadne fitnescentrum, keďže programy robím pre ženy, ktoré nemajú na cvičenie vo fitnescentrách čas.

 

Hovorí sa, že najdôležitejším krokom je začať a ostať odhodlaná počas celej premeny. Aj napriek tomu však niekedy strácame motiváciu a je pre nás ťažké prispôsobiť zdravú stravu a pravidelné cvičenie nášmu bežnému životu. Čo odporúčaš ženám, ktoré aktívne pracujú či študujú a nemajú možnosť venovať cvičeniu a príprave zdravých pokrmov maximum času?

Každá moja klientka sa snaží pokračovať v počiatočnom odhodlaní k pravidelnému cvičeniu. Veľkou motiváciou je prvotné osobné rozhodnutie pre premenu, vytvorenie časového priestoru pre cvičenie a diskusné fórum, kde sa navzájom podporujú radami a skúsenosťami pri prekonávaní ich problémov. Podporujú sa v pozitívnom myslení a tešia sa z toho, čo dosahujú pravidelným cvičením. Táto fyzická premena je pre ne aj psychickou premenou, prináša im duševnú rovnováhu a mení sa ich prístup k životu. Rady v otázkach stravovania prenechávam momentálne odborníkom, pretože v tejto oblasti sa ešte vzdelávam.

A ako je to so mnou a s mojimi radami? Špeciálne diéty do svojho jedálnička nezaraďujem. Jem päťkrát denne v menších porciách – stravu s väčším obsahom ovocia a zeleniny. Poznám kalorické hodnoty jedál, ich vitamínový obsah, obsah sacharidov, tukov bielkovín a ďalších živín. Svoju stravu špeciálne neupravujem, jem všetko s mierou, neprejedám sa, nevystavujem svoj organizmus prispôsobovať sa zmenám a nemusím sa obávať tzv. „jojo efektu“. A to najdôležitejšie je dodržiavanie pitného režimu – najlepšie čistá voda. Je to všetko v hlave, v duševnej rovnováhe a k tomu chceme pomôcť, hlavne cvičením. Toto samozrejme odporúčam všetkým ženám, ktoré nemajú veľkú nadváhu, lebo v inom prípade je nutná odborná pomoc s úpravou stravy.

zuzka zemenová

 

Trénovaniu sa venuješ aktívne počas celého roka a medzi tebou vedené tréningy patrí aj HIIT, kruhový tréning či tréning s vlastnou váhou. Ktorý z týchto tréningov považuješ za najviac účinný pri strate telesného tuku a naberaní svalovej hmoty? Je podľa teba vhodné tieto tréningy obmieňať a kombinovať, aby si naše telo nezvyklo na rovnaký typ cvičenia?

Cvičenia s vlastnou váhou sú vhodné aj pre začiatočníkov z pohodlia domova, sú prirodzené a efektívne, čo je môj zámer pre klientky. Pomocou týchto cvičení dosahujeme precvičenie celého tela, zvýšenie kondície, zlepšenie stability a koordinačných pohybov.

Kruhovým tréningom sa zameriavame najmä na rozvoj kondičných schopností, srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, látkovej premeny. Tento program je jedným z najvhodnejších pri chudnutí, pretože neumožňuje telu prispôsobiť sa jednej úrovni intenzity zaťaženia, zvyšuje produkciu testosterónu a rastového hormónu, ktoré sú zodpovedné za nárast svalovej hmoty a spaľovanie tukov. Tieto tréningové formy sú navzájom prepojené.


HIIT fototréning od trénerky Janky Earl

HIIT fototréning od trénerky Janky Jánošíkovej

HIIT fototréning od trénerky Olinky Bartalskej


Cvičenia s vlastnou váhou zamerané na posilňovanie jednotlivých častí tela sú prípravou pre zvládnutie kruhového tréningu. Tieto formy vo svojich programoch striedam a každá klientka si ich zvolí na základe svojej fyzickej zdatnosti.

 

Akým spôsobom „skladáš“ svoje tréningy? Špecializuješ sa vždy na jednu svalovú partiu, či radšej precvičuješ celé telo?

Moje prvé tréningové programy som vytvárala na precvičenie jednotlivých svalových skupín a časti tela. Pravidelným cvičením si klientky zvyšovali svoju fyzickú zdatnosť a cvičenia zvládali bez problémov, čo mi potvrdili aj v diskusnom fóre. Preto sme sa dohodli, že vyskúšame náročnejšiu formu premeny a to programami s kruhovým tréningom pre precvičenie celého tela. Vzhľadom k tomu, že v súčasnosti mám klientky začiatočníčky, pri tvorbe programov sa riadim tým, pre ktorú skupinu žien program pripravujem.

 

Stala si sa absolútnou víťazkou 1. ročníka súťaže FitLeader. Aký je tvoj pocit z výhry?

Vždy som bola súťaživý typ a táto súťaž bola pre mňa veľkou výzvou. Každá výhra nespočíva len vo vás, ale aj v ľuďoch, ktorí vás obklopujú, a ktorí vašu prácu vedia oceniť. Hlavou mi prebleslo všetko to, čo som urobila, aby som sa mohla tešiť z víťazstva.

Každé víťazstvo je úžasné a to moje bolo tiež. Môj pocit radosti, šťastia a spokojnosti z výhry bol veľký a presvedčil ma, že to, čo robím, je správne a mnohí ľudia to aj ocenili. Zabudla som na všetky problémy a ťažkosti, ktoré ma na začiatku sprevádzali a spomenula som si na všetkých, ktorí mi k tomu víťazstvu pomohli. Moje víťazstvo je pre mňa novou energiou a motiváciou do ďalšej práce.

 

Dlhodobo si sa venovala tenisu, z ktorého si neskôr prešla na fitness. Keď porovnáš tenis s posilňovaním, v čom vidíš najväčší rozdiel? Čo ťa viedlo po súťažnom tenisovom období začať s trénerstvom?

Posilňovanie bolo dlhodobo súčasťou môjho tréningového procesu v tenise. Tenis nie je len šport o pohybových zručnostiach a schopnostiach, ale najmä fyzickej zdatnosti a pripravenosti hráča. Vedomosti a schopnosti , ktoré som získala kondičnou prípravou v tenise mi vytvorili dostatočný základ pre počiatočnú tvorbu online programov a naštartovali ma k ďalšiemu vzdelávaniu a zdokonaľovaniu v oblasti fitness.

Čo ma viedlo k online trénerstvu? Trénovanie tenisu muselo ustúpiť kvôli starostlivosti o moje deti a nedostatku času, pretože tenisové tréningy som musela vykonávať mimo domova. A tak ako som už mnohokrát povedala, hľadala som aktivity, ktoré by som mohla vykonávať z pohodlia domova. Podarilo sa to a dnes sa venujem online trénovaniu, aktivite, ktorá ma napĺňa spokojnosťou, nielen z hľadiska sebarealizácie, ale najmä z hľadiska pomoci iným ženám.

Tenis hrávam stále, ale rekreačne. Rozdiel medzi tenisom a posilňovaním vidím len v priestoroch, v ktorých sa vykonávajú a kondičná príprava je jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Nezáleží na tom, aký šport robíte, ale na tom ako ho robíte.

Musíte byť dostatočné cieľavedomý, vytrvalý, fyzický zdatný, psychický odolný, schopný prekonávať prekážky a stanoviť si ciele, ku ktorým sa chcete dostať drobnými každodennými krokmi.

 

Absolvovala si dva pôrody spojené s cisárskym rezom. Ako si sa neskôr dostala naspäť do formy? Máš nejaké tipy a triky, ako na sebe po pôrode poriadne „zamakať“, zbaviť sa prebytočných kilogramov a byť spokojná sama so sebou?

Vzdelávanie, moje pohybové schopnosti a praktické vedomosti kondičného trénera boli dostatočným predpokladom na to, aby som po 9 týždňoch po pôrode začala s pravidelným cvičením. Cvičenie bolo pre mňa doménou po obidvoch pôrodoch a problémy s postavou som nemusela riešiť. Všetko súviselo s organizáciou a časovým rozvrhom tak, aby som zvládla a zosúladila všetky činnosti s povinnosťami matky a manželky. Samozrejme, že výsledok sa dostavil až po troch mesiacoch, lebo náročnosť cvičení som musela podriadiť zdravotnému a fyzickému stavu organizmu.

Najdôležitejšie je nevzdávať sa ak si myslíte, že výsledok nastupuje pomaly, ale byť vytrvalý, pravidelne cvičiť a nájsť si čas, ktorý ste si vyhradili na cvičenie. Úspech v podobe fyzickej spokojnosti a duševnej rovnováhy sa určite dostaví.

 

Strava hrá obrovskú úlohu v dosahovaní vytúžených výsledkov a je dôležité, aby sme dbali na správny a vyvážený príjem všetkých živín. Aké sú tvoje odporúčania v rámci ideálnej stravy pre pravidelne cvičiacu a zdravú ženu?

Môžem len povedať, že dbám na vyváženú stravu s dostatočným množstvom vitamínov a živín. Stravovanie je v spojení s cvičením veľmi dôležité a ak potrebujeme upraviť váhu, stačí začať s pravidelným cvičením, ktoré je prvým predpokladom spaľovania tukov a zmeny postavy. Samozrejme, ak je potrebné znížiť vyššiu váhu, odporúčam konzultáciu s odborníkom a s jeho pomocou vytvoriť vhodný stravovací jedálny lístok. V tejto oblasti sa chcem odborne dovzdelávať.

 

Máš dve malé deti, Gianu a Lucasa. Akým spôsobom ich vedieš alebo budeš viesť ku športovým aktivitám? Myslíš si, že treba u detí rozvíjať vzťah k športu a pohybu už od útleho detstva?

Rodina, v ktorej som vyrastala ma svojou výchovou primäla k športu a športovým aktivitám, ktoré môžem využiť aj ja vo svojej rodine. Chcem, aby naše deti prežívali krásne detstvo tak, ako som ho prežívala ja so svojimi rodičmi – krásne lyžovačky, pobyty pri vode, loptové hry, túry v prírode a mnohé iné aktivity. Už dnes robia prvé plavecké tempá, tenisové údery, naháňajú sa za loptou v záhrade, cvičia spolu so mnou pri príprave programov, so starými rodičmi boli na prvej prechádzke v lese a s udicami na prvej rybačke na Slovensku.

Verím, že šport sa v našej rodine udomácni a ak zistím, že majú talent na nejaký šport, budeme ich v tom podporovať. Som presvedčená, že je veľmi vhodné viesť deti k športu odmalička, určite to pozitívne ovplyvní ich zdravie a rozvoj morálno- vôľových vlastností. Život sa stane krajším a zaujímavejším.

 

Prezraď nám, čo všetko ti do života priniesol fitness a všetko s ním spojené. Aký je to pocit – byť tak veľkou motiváciou a inšpiráciou pre také množstvo žien po celom svete? Cítiš, že si dosiahla presne to, čo ťa napĺňa?

Už moje rozhodnutie o vytvorení programu pre matky a ženy malo zmysel, pretože zmysel je v každej činnosti. Vytvorilo mi priestor pre sebarealizáciu počas materskej dovolenky a už teraz zisťujem, že táto činnosť mi prináša radosť a vnímam v nej zmysel. Poznať svoj talent a hodnotu je potrebné využiť aj pre iných a v spolupráci s nimi. Myslím si, že po mesiaci mojej činnosti, ktorú som začala zverejňovať na internete, sa mi podarilo odstrániť všetky problémy, ktoré by ju mohli negatívne ovplyvniť. A v tom čase začal postupne narastať záujem žien, s ktorými sa mi podarilo vytvoriť skupinu pre spoločný cieľ – dvojmesačný cyklus kondičných cvičení pre zmenu postavy a zvýšenia sebavedomia, ktoré je závisle od toho, čo si samy o sebe myslíme, ako sa vnímame a hodnotíme.

Diskusia v skupine je veľmi dobrá, ženy riešia svoje problémy, zdieľajú spolu svoje pocity, myšlienky aj skúsenosti a môžu sa o sebe dozvedieť viac. Verím, že všetky ženy si okrem zmenenej postavy posilnia svoje sebavedomie, ktoré im pomôže dosahovať aj lepšie výsledky v živote a neskôr aj v práci. Je to pre mňa zmysluplná práca, ktorá mi dáva uspokojenie, pocit radosti a verím, že aj všetkým ženám, s ktorými spolupracujem. Robím vec, ktorá ma baví, pomáha mi udržiavať si dobrú kondíciu a postavu, po ktorej všetky ženy túžia a verím, že si získam mnohé matky a ženy, ktorým pomôžem, aby boli aspoň také spokojné, ako ja.

Samozrejme, že chcem robiť len niečo, čo neovplyvní môj zaužívaný chod domácnosti a výchovu mojich detí. A presne to sa mi podarilo. Nemôžem momentálne hovoriť o nejakej kariére, ale len o práci, ktorú robím veľmi rada a uspokojuje ma.

 

Ak by si mala na záver niečo odporučiť, poradiť alebo odkázať našim čitateľkám, čo by to bolo?

5 rád, ktoré odporúčam:

  • Ak máš nejaký nápad a predstavu o svojej práci, veríš si a si dostatočne sebavedomá, tak neváhaj a začni.
  • Nech ťa neodradia problémy, ale snaž sa ich vyriešiť a posilniť tak svoje sebavedomie a presvedčenie, že to, čo robíš, robíš správne.
  • Len TVOJ čas a TVOJA práca na dosiahnutie cieľa ti prinesie úspech a sebauspokojenie.
  • Nezáleží na tom, ako pomaly napreduješ, stále si rýchlejšia, ako tí, čo nerobia nič.
  • Všetko čo robíš, nie je o tom, aby si bola najlepšia, ale o tom, aby si bola lepšia ako včera.

 

Zuzke ďakujeme krásne za rozhovor a prajeme jej, aby ju jej úžasná práca napĺňala aj naďalej. :-) 

Ak ju chceš sledovať, nájdeš ju na FB: Zuzana fitness a na IG: @zuzanafitness_

 

Ďalším skvelým sprievodcom na ceste za zdravším JA ti môže byť aj Fitness diár® 2018:

fitshaker_diar

 

Prečítaj si aj tieto zaujímavé rozhovory:

Rozhovor s fitnesskou Sabínou Plevákovou: „Ako sa dopracovať k postave snov?“

Rozhovor s trénerom Matúšom Špirkom: “Nečakaj na perfektnú chvíľu!”

Rozhovor so Zuzanou Light: Ako sa dostať do formy za 15 minút denne?

Dominika Pócsová

Článok bol pridaný dňa 13/10/2017 a zaradený do kategórie: Pre fitmaminkyVšeobecné   |   Autor: Dominika Pócsová

Komentáre