Supermarkety a kvalitná zelenina? Asi len vo hviezdach! Našťastie tu máme riešenie – Debničky

Mám za sebou perfektnú skúsenosť! Čerstvá, chutná a hlavne slovenská zelenina prišla priamo za nami…domov a v krásnej drevenej debničke. Nehovoriac o tom, ako krásne to celé voňalo ;-)

Keby mám klobúk, dala by som ho dole pred človekom, ktorý ako prvý prišiel s myšlienkou bojovať proti zelenine a ovociu zo supermarketov spôsobom ,,debničiek“. Odber čerstvých produktov priamo od slovenských farmárov a rozvoz k spotrebiteľom, ktorými sme my. Žiadne dlhé prevozy z ďalekých krajín, zmrazovanie dusíkom, voskové kúpele.

Táto zelenina a ovocie je ako od babičky zo záhrady. Samozrejme, nie je nad to, keď si odtrhneš rajčinku a hneď si ju aj nakrájaš. Ale ktorú by si uprednostnila? Tú z Talianska, ktorá krásne vyzerá, leskne sa a je lacná (ale po ozajstnej chuti ani chýru ani slychu) ? Alebo tú, ktorá je zo Slovenska, cesta k tebe jej trvala maximálne deň a pri zahryznutí si spomenieš na staré, krásne časy, keď slovo BIO ešte neexistovalo (lebo BIO bolo všetko) ?

Hlavnou filozofiou všetkých ,,debničkárov“ je nielen podpora slovenských farmárov, ale aj vzbura proti tomu, akú “kvalitu“ nám ponúkajú supermarkety. Treba si zvážiť, či si radšej kúpime o pár centov drahšie jablko, alebo lacnejšiu verziu, ale spolu s ňou dostaneme do tela aj to, čo vôbec nepotrebuje.

Cena debničky sa pohybuje už od 7,- Eur, záleží tiež samozrejme na jej zložení a váhe.  Môžeš si objednať buď z aktuálnej ponuky, alebo vyskladať vlastnú, prípadne doobjednať k základnej debničke niečo podľa tvojich chutí. V ponuke nájdeš nielen zeleninu a ovocie, ale aj zdravé pečivo, mliečne produkty, niečo pre mäsožravcov a nesmú chýbať rôzne ďalšie produkty, ktoré patria do zdravej kuchyne.

fitshaker-blog-debnicka
Už sa Ti zbiehajú slinky, že? Presne ako mne keď sa mi na stole objavil tento poklad :-)

 

Určite ti hneď napadlo, že takúto vymoženosť majú len Bratislavčania. Tadáááá, dobrá správa znie: ,,Svoju debničku si môžu objednať napríklad aj Žilinčania, Košičania, Trnavčania, Trenčania a iní.“ Stačí zadať do Google vyhľadávača slovo ,,debnička“ a vyhodí ti hneď niekoľko možností. Potom si už len stačí vybrať, objednať, prevziať a vychutnať ;-)

A teraz niekoľko ,,preto, lebo“ odporúčaní z vlastnej skúsenosti, prečo objednať debničku:

  • všetko chutilo lepšie ako z obchodu (tá zeleninka, ktorá precestuje pol sveta a v supermarkete sa na teba pozerá ešte niekoľko dní sa tej chuti nevyrovná nikdy),
  • medzi odtrhnutím a tvojim zahryznutím uplynie krátky čas, čo ti zabezpečí maximálne zachovanie živín,
  • môžeš si presne pozrieť, od akých farmárov máš jednotlivé produkty,
  • cena zodpovedá kvalite (radšej platiť za ten najlepší prírodný liek – kvalitnú zeleninu a ovocie ako za lieky plné chémie od doktora, nie?),
  • pohodlne objednáš cez Internet a prinesú ti dávku vitamínov priamo tam, kde si určíš,
  • podporíš slovenských farmárov,
  • bude to chuťový zážitok :-).

fitshaker-blog-debnicka-hrášok-andrejka
Zjesť kilo hrášku za 15 minút…Žiadny problém! Ak je šťavnatý a sladučký ako z debničky, nedá sa ho prestať jesť. Aj s vedomím, že za pol hodinu pôjdem cvičiť a bude mi tam veselo poskakovať :-P

 

Keďže záhradku doma nemáme a k babičke nemôžem chodiť každý týždeň, aby som pokryla moju spotrebu zeleniny (jej záhrada by asi ani nestačila :-D ), moja ďalšia debnička je na ceste  :-) . Máš aj ty nejaké „debničkové skúsenosti“, alebo sa na ne len chystáš? Napíš nám do komentára aké boli :-).

 

Kde si zaobstarať tento poklad?

Bratislava, Trnava, Trenčín, Prievidza a Nitra: www.debnickari.sk

Bratislava a okolie, Nitra, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Trenčín, Žilina, Trnava, Nová Dubnica, Dubnica nad Váhom, Senec, Žarnovica, Zvolen, Považská Bystrica, Malacky (a okolie) + Česká republika: www.svetbedniciek.sk

Bratislava a okolie: www.slovenskadebnicka.sk, www.debnicky.sk, www.bioprevas.sk,

Bratislava, Trnava: www.froufrou.sk 

Bratislava, Nitra: www.lokapetit.sk

Košice: www.dodebnicky.sk, www.rozel.sk

Žilina: www.najlepsiazelenina.sk

Žilina a Martin: www.biobox.sk

Senica, Skalica: www.lasicky.sk

 

 

Andrea Valovičová

Článok bol pridaný dňa 11/06/2014 a zaradený do kategórie: Stravovanie   |   Autor: Andrea Valovičová

Komentáre