Stravovanie detí – informácie, ktoré vám možno doteraz nikto nepovedal

Čím kŕmiť naše ratolesti? Hmm, toť otázka. To, že navštevovať Mekáč nie je práve najsprávnejšie rozhodnutie, vie azda každý rodič. No prísť na to, aké jedlo im servírovať, aby sme podporili ich zdravý vývin a aby im aj chutilo, nie je vždy jednoduché.

Na túto tému sme sa rozprávali s odborníkom na zdravú životosprávu a medzinárodným fitness profesionálom Jánom Hubinským.

 

Môžeme už v detstve ovplyvniť to, ako sa naše dieťa bude stravovať po celý život?

Detstvo je najdôležitejšie obdobie pre správne návyky stravovania, ktoré sa postupne stane prirodzeným pre naše deti. Fatálna chyba v zmýšľaní rodičov nastáva v tom, keď sa domnievajú, že deti potrebujú jesť všetko. A táto chyba sa jasne odzrkadľuje aj na ich súčasnom zdravotnom stave.

 

Sladkosti sú pre naše ratolesti veľmi lákavé. Ako z nich nevychovať človeka závislého na cukroch?

Domáce prostredie hrá veľkú úlohu v tom, čo dieťa doma vidí a k čomu má prístup. Kým dieťa nie je schopné rozhodovať samo za seba vo výbere potravín, je to plne v rukách rodičov. Po tomto období to pokračuje, ibaže je obohatené vzdelávaním detí rodičmi o tom, čo papajú. Závislosť na cukor je dlhodobý proces a jedinou cestou, ako sa jej vyhnúť či u detí, alebo u dospelých, je poskytnúť organizmu prirodzenejší zdroj cukrov. Či už vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, sušeného ovocia a rôznych domácich prípravkov z nich.

Pohodlnosť a ľahostajnosť rodičov sú jednou z hlavných príčin detskej obezity a iných ochorení!

 

Je úplný zákaz jesť sladkosti pre deti prospešný? Aké to môže mať následky?

O zákaze  hovoriť netreba. Poznám množstvo rodín, kde sa sladkosti nenachádzajú a deti s tým nemajú žiadny problém. Občasný prístup k nim si deti dokážu osvojiť ako prirodzený. Kým deti nie sú zárobkovo činné, sú zavislé na tom, čo im rodičia kúpia. Preto záleží na voľbe rodičov, či zvolia pohodlnejšiu cestu za cenu chorého dieťaťa, alebo si nájdu spôsob, akým uspokoja potreby detí.

stravovanie deti fitshaker blog 

 

Máme nechať deti vyskúšať na vlastnej koži všetky potraviny, aj keď vieme, že nie sú zdravé? (hranolky, Coca-colu, nechať ich odpiť peny z piva, kofolu…)

Hovorí sa, že buď pripravený znášať následky za svoje skutky. Čo sa týka výživy detí, nie je tomu inak. Každý dospelý človek vie, čo tieto produkty znamenajú pre naše zdravie. Zabávať sa na tom, ako si dieťa odpíja z piva, coly, alebo ho narýchlo nakŕmiť hranolkami je nezodpovedné a sebecké. Je to ako keby sme vedeli, že ak nám niekto celou silou vrazí nôž do srdca, tak zomrieme. Tak mu teda dovolíme vraziť ho menšou silou.

Jedlo a stravovacie návyky, ktoré sa dnes praktizujú, zabijú najviac ľudí na svete. Takže ak si niekto myslí, že v tom chce pokračovať, mal by byť stotožnený aj s následkami. 

 

Je nutná každý deň varená strava pre dieťa?

Ideálne je mať stravu vyváženú nielen živinami, ale i v pomere surovej a teplej stravy. Žijeme v podmienkach, kde sme naučení a kde si väčšinou organizmus vyžaduje teplú a varenú stravu. Nie je variť ako variť, preto na udržanie optimálne vyváženej stravy je podľa môjho názoru ideálny pomer 50 na 50.

 

Poznáte dobrý a chutný spôsob, ako docieliť, že dieťa bude jesť zeleninu a ovocie? Treba s tým začať už od malička?

Čím skôr a čím naturálnejšou formou, tým lepšie. Len ťažko budete odnaúčať dieťa jesť niečo, čo malo celé detstvo. Čerstvé, doma vyrobené kašičky z ovocia a zeleniny a tiež šťavy z nich sa môžu začať konzumovať okamžite po skončení kojenia. Toto poznám z praxe od ľudí, ktorí to robia a návyky ich detí sa nedajú porovnať s tými, ktoré majú deti dnešného západného sveta. Tak, ako sa ani nedá porovnať ich zdravie.

dieta ovocie fitshaker

 

Mnoho detí je neposedných a nevydržia pri jedle. Mamičky to často riešia púšťaním rozprávok na upútanie ich pozornosti. Je to dobrý postup?

Je to obchod a ak na to svoje deti naučia, budú už musieť s nimi celý život obchodovať a deti neustále zvyšujú svoje nároky na obchod. Ak je dieťa naozaj hladné, bude jesť. Jedlo má byť spojené predovšetkým s láskou, či už pri jeho príprave alebo konzumovaní. Ak bude mať dieťa z jedla paniku alebo bude môcť vyjednávať, bude to robiť. Nemali by sme zabúdať, že jesť sa má vtedy, keď je človek hladný a nie, keď odbije obed a treba rešpektovať, že každý môže byť nastavený trochu inak a zvlášť deti.

 

Vieme, že veľkým problémom je sústredenie sa detí v škole. Akým jedálničkom sa dá prispieť k jeho zlepšeniu?

Toxický, už spomínaný cukor a takisto spracované potraviny hlavne živočíšneho pôvodu, majú za následok množstvo porúch koncentrácie u detí, hyperaktivitu, nepokoj, agresivitu. Jediná cesta, ktorá nevedie cez nemocnicu, je zabezpečiť to najkvalitnejšie a najčerstvejšie jedlo, aké sa len dá. Jasným dôkazom je veľký rozdiel medzi vegetariánskymi deťmi a deťmi, ktoré prevažne konzumujú živočíšne produkty a tiež medzi deťmi, ktoré konzumujú viac jedál pripravených z čerstvých domácich produktov a tými, ktoré konzumujú polotovary a kupované prípravky.

spravne stravovanie deti 

 

Ovplyvňuje strava imunitu detí?

Strava je najzákladnejším stimulantom správne fungujúcej imunity a táto sa začína tvoriť oveľa skôr, ako sa dieťa narodí, teda už veľmi záleží aj na predošlom životnom štýle matky. Keď som spomínal, že to, čo dnes konzumujeme, zabije najviac ľudí na tejto planéte, jasne dokazuje, že imunitný systém s tým, čo dnes konzumujeme, nedokáže udržať krok. Preto je jediným riešením rozumné stravovanie.

 

Stravovanie detí v škôlkach a školách je veľkým problémom.  Ako ovplyvniť a kontrolovať kvalitu a pôvod potravín?

Jediným riešením, aj keď možno menej pohodlným, je spojiť sa s čo najviac rodičmi a tlačiť na zmenu stravy v týchto zariadeniach. V dnešnej dobe tu vidím aj veľkú výzvu pre vznik zariadení, ktoré by už od začiatku poskytovali zdravšie stravovanie. Sťažovať sa a byť nespokojný žiaľ nepomôže, no neustála iniciatíva v záujme našich detí môže priniesť úspech. Kompromisy na úkor ich zdravia sú neprípustné a každý rodič by mal za to tvrdo bojovať a niesť zodpovednosť.

stravovanie v skolke

 

Je lepšie riadiť sa súčasným trendom bio potravín a varenia alebo dať na rady starých mám?

BIO je v mojom preklade “BInteligentne Obozretný”.

Nie je ťažké sa pozrieť, čo nám dávajú naše záhrady. V akom stave to narástlo, také to patrí na náš tanier. Plechovky, škatuľky, poháre a iné balenia, ktoré čakajú na poličkách obchodov, majú v sebe choroby. Treba sa riadiť zdravým rozumom a nie reklamou. Existuje potrava zdravá a výživná, ktorá pochádza z nášho okolia, pretože vieme, ako bola dochovaná či vypestovaná. Potom existuje tá plná toxických látok v našich supermarketoch, kde často nemáme ani potuchy, akou cestou a za akých procesov spracovania sa k nám dostala. Nieje to žiadna veda, len treba používať rozum a nebyť ľahostajný.

 

Dá sa predísť tak rozšíreným alergiám na lepok a laktózu správnym a vyváženým stravovaním dieťaťa? (neprehnaným konzumovaním mliečnych výrobkov a potravín obsahujúcich lepok)

Ak vieme, že tieto 2 substancie spôsobili globálnu katastrofu ich super nadmernou konzumáciou, potom by aj malo dávať zmysel, že len výrazná redukcia ich príjmu dokáže tento stav zmeniť. Sám poznám tucty detí, ktoré po výraznom alebo úplnom ich vyradení z jedálnička dokázali vyradiť aj zdravotné problémy, ktoré predtým mali. Sú to substancie, ktoré blokujú a obmedzujú naše metabolické procesy a ak spoľahlivo nefunguje metabolizmus v našom tele, nefunguje v ňom spoľahlivo takmer nič a postupne sa telo dostáva do zdravotných problémov.

zdrave stravovanie deti

 

Aký je váš názor na stravovanie sa detí od útleho veku podľa filozofie ich rodičov, ako napr. raw strava, vegetariánstvo, vegánstvo?

Kto takého človeka nestretol, neuverí a väčšinou sa bude brániť. Nájdite si rodinku, ktorá sa takto stravuje, pretože živý príklad nikto nepoprie. To, čo tu teraz máme vo forme globálnej zdravotnej krízy je snáď jasným ukazovateľom, že je najvyšší čas na zmeny, ktoré môžme dosiahnuť vďaka vzdelávaniu sa. Osobne odporúčam učiť sa od tých, ktorí majú preukázateľné dôkazy a výsledky a nie od tých, ktorí len o nich píšu, tvoria reklamy a výsledky sú takmer úplne opačné.

Rodičia, ktorí sú presvedčení o týchto smeroch stravovania, vo veľkej väčšine vedia množstvo informácií a majú i mnoho skúseností s týmito formami a podľa mojich skúseností sú všetky tri tieto formy ďaleko bezpečnejšie a výživnejšie, ako súčasný model stravovania, a to nielen pre deti.

 

Ďakujeme za rozhovor.

 Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj ho s kamarátkami…veď čo je lepšie ako mať zdravé a šťastné dieťa? :-)

Chceš vedieť o stravovaní detí ešte viac? Potom musíš mať našu novú knihu Zdravý papkáči. :)

Otázky vytvorila: Andrea Valovičová

Odpovedal: Ján Hubinský – medzinárodný fitness profesionál, kouč zdravého životného štýlu, autor viacerých kníh, prednášateľ a člen kampane za pravdu v medicíne. Viac informácií o ňom nájdete na jeho stránke tu.

Zdroj fotiek:Flickr.com, Wikimedia.com, Pixabay.com

Andrea Valovičová

Článok bol pridaný dňa 19/05/2014 a zaradený do kategórie: Stravovanie   |   Autor: Andrea Valovičová

Komentáre