Juniorská majsterka sveta Timea Trajteľová: “Poznám tajomstvo úspechu.”

Mladučká, krásna, úspešná a cieľavedomá. Tak by sa dala v skratke charakterizovať aktuálna Majsterka sveta medzi juniorkami v atraktívnom športe bikini fitness – Timea Trajteľová. A vieš, čo je skvelé? Len niekoľko týždňov po jej rozprávkovom úspechu v El Salvadore sme ju pre teba vyspovedali! Prečítaj si, aké je to žiť svoj sen, dosahovať vytýčené ciele, tešiť sa z úspechov… A tiež o tom, koľko driny, sebazapierania a disciplíny to stojí. Celkom určite nájdeš motiváciu, ktorá ťa privedie bližšie k vysnívanej postave :-).

V mene celého Fitshaker tímu ti srdečne blahoželám k rozprávkovému úspechu v Salvadore! Prezraď nám, aký to je pocit stať sa tou najlepšou z najlepších?

Ďakujem veľmi pekne! Aký? Presne ako si napísala – rozprávkový a neuveriteľný :-). Už dlho opakujem, že som získala viac, ako som očakávala, a tak je to aj v tomto prípade. Žijem svoj sen, veľmi si vážim každý jeden úspech a teším sa aj z úplných maličkostí.

12742043_1676160869339656_407102836802475967_n

Ako si sa dostala k bikini fitness? Krôčik po krôčiku. Čo ťa k tomuto športu priviedlo?

Zo začiatku to bola láska k cvičeniu a zvedavosť skúsiť niečo nové. Podnet vyskúšať súťaž prišiel z môjho okolia, samú by ma to asi nenapadlo. Športu som sa venovala a milovala ho odmalička. Robila som gymnastiku, neskôr atletiku. Keď som mala 16 rokov, začala som chodiť do fitness centra s priateľmi takmer každý deň a veľmi ma to bavilo. Najprv som cvičila crossfit, neskôr aj s činkami. Bola som na strednej škole, stále som rozmýšľala, akým smerom sa môj život a kariéra bude uberať. Cvičenie mi fakt učarovalo, a práve preto som bola otvorená aj možnosti vyskúšať prvú súťaž.

fitshaker-blog-rozhovor-timea-trajtelova8

Ako sú v tvojom živote usporiadané priority?

Zdravie – Láska a rodina – Šťastie – Fitness a osobné napredovanie

Čo by si odporučila našim čitateľkám, aby dosiahli vytúžený cieľ? (či už schudnúť, rysovať, zlepšiť kondičku, alebo súťažiť)

Musia byť trpezlivé, disciplinované a ísť si za svojim cieľom aj cez prekážky. Keď chcú mať niečo, čo nikdy nemali, musia urobiť niečo, čo ešte nikdy nerobili.

fitshaker-blog-rozhovor-timea-trajtelova3

Je o tebe známe, že si veľmi disciplinovaná a ideš tvrdo za svojim cieľom. Ako sa ti podarilo „vypestovať si“ takúto disciplínu v 20-tich rokoch?

Podľa mňa nejde o vek. Disciplínu a režim mám v sebe odmalička. Vždy som sa vedela horlivo nadchnúť pre veci, ktoré ma bavili. Fitness je môj život a práve preto si myslím, že to takto ide.. :-)

Je pre teba zdravé jedlo prirodzenou voľbou alebo sa tvoj jedálniček mimo súťaže nejako výrazne mení? 

Výrazne sa meniť nezvykne. Základ tvoria vždy tie isté potraviny, akurát si všetko doprajem v mimo súťažnom období vo väčšom množstve.

fitshaker-blog-rozhovor-timea-trajtelova9

Ak by si mala vybrať 3 jedlá, ktoré sú tvoje absolútne najobľúbenejšie, bez ohľadu na to či sú zdravé, aké by to boli?

Momentálne u mňa vyhráva:

1. Pečený losos s ryžou,

2. Ovsená kaša s mandľovým mliekom, proteínom, kešu orieškami a granátovým jablkom,

3. Pizza s mozzarelou, gorgonzolou, šunkou a prosciuttom.

Mnohí sa vyhovárajú, že na prípravu jedla, „krabičkovanie“ a zdravé stravovanie jednoducho nemajú čas. Čo by si im odporučila?

Prestať sa vyhovárať! Keď sa chce, všetko sa dá – ostatné sú naozaj len výhovorky. Príprava každého jedla – zdravého aj nezdravého, zaberie nejaký čas. Pokiaľ občas nestíhajú krabičkovať, je veľa možností ako sa zdravo a chutne najesť.

Čo na celom svojom životnom štýle, práci a súťažiach miluješ najviac?

Ten režim. Disciplína musí byť na prvom mieste – presne naplánované aktivity, práca, strava a tréningy. Milujem prácu s ľuďmi, mám skvelé klientky, ktoré sa medzitým stali aj mojimi priateľkami. Na súťažiach milujem to napätie, atmosféru a chvíle na pódiu, ktoré patria len mne :-).

fitshaker-blog-rozhovor-timea-trajtelova4

Chýba ti niekedy motivácia? Získavaš ju alebo len udržiavaš?

Chcem byť lepšia verzia seba samej a motivuje ma už len myšlienka na to, že žijem svoj sen a robím niečo, čo milujem celým srdcom.

Akým spôsobom sa „odmeňuješ“ a relaxuješ? Čo je pre teba najlepším oddychom?

Odmeňujem sa najradšej dobrým jedlom :-). Najlepší oddych je pre mňa, keď dokážem úplne vypnúť a na nič nemyslieť. Podarí sa mi to buď na dovolenke pri mori, u rodičov na chalupe alebo s Tatianou (mojou sparing partnerkou) na kolieskových korčuliach – už nám naozaj chýba leto a naše obľúbené kardio tréningy :-).

 Cvičí sa ti vo dvojici lepšie?

Určite áno. Tatiana nie je len moja sparing partnerka, ale aj veľmi dobrá priateľka, s ktorou vždy všetko prežívame naraz (diéty, prípravy, súťaže, cheat days…). Podporujeme sa a pomáhame si, ako vieme… držíme spolu, tešíme sa spolu, všetko nám veľmi rýchlo ubieha a ide s ľahkosťou :-).

fitshaker-blog-rozhovor-timea-trajtelova12

Akým spôsobom trénuješ a ako by si odporúčala začať a vybudovať si k športu pozitívny vzťah?

Momentálne trénujem systémom 3+1. Tri dni po sebe trénujem, štvrtý mám voľno a takto idem stále dookola:

1. deň – nohy + biceps

2. deň – chrbát + triceps + zadok + brucho

3. deň – prsia + ramená + lýtka + brucho

Začiatočníkom by som odporúčala začať trénovať najprv celé telo, neskôr si tréningy rozdeliť na jednotlivé partie. Pozitívny vzťah k športu si vybudujú len, ak ho budú mať radi. Keď ich nebaví cvičenie vo fitness centre, môžu si nájsť niečo iné, čomu sa budú venovať – momentálne majú veľmi veľa možností športovať.

Aké cviky sú podľa teba úplným základom?

Drepy, výpady, mŕtvy ťah, zhyby na hrazde, bench-press…

Cvičila si aj popri škole – gymnáziu. Ako si dokázala zladiť školu, tréningy a prípadne aj prácu?

Všetko som si plánovala. Nie je to ľahké, ale je to o prioritách a vždy sa všetko dá, pokiaľ človek naozaj chce.

fitshaker-blog-rozhovor-timea-trajtelova10

Ktorý z tvojich úspechov je pre teba najcennejší?

Určite ten posledný – Absolútny titul juniorskej majsterky sveta, ktorý som získala v krásnom a slnečnom El Salvádore v Strednej Amerike.

Aký je tvoj plán na nasledujúcu sezónu? Kde ťa budeme môcť vidieť?

Čo sa súťaží týka, momentálne ma čaká jarná sezóna – Majstrovstvá Slovenska a dúfam, že úspešná nominácia na Majstrovstvá Európy v Španielsku v Santa Susane, tentokrát nielen v juniorskej kategórii. Ďalej by som rada vyskúšala nejaké prestížne pohárové súťaže.

Fitness a zdravý životný štýl ti dal mnoho. Je niečo čo ti vzal?

Nie. Nič, čo by stálo za ľutovanie :-).

fitshaker-blog-rozhovor-timea-trajtelova2

A na záver zopár „Nefitness“ otázok:

Obľúbený film? Nemám, mám však rada komédie, romantické, akčné a fantasy filmy.

Obľúbené miesto? Nejde ani tak o miesto, ale o to, s kým si a ako sa cítiš.

Obľúbená farba? Nemám obľúbenú farbu, mám rada žiarivé farby (žltá, ružová, zelená…), ale aj čiernu a bielu.

Obľúbená hudba? Podľa nálady rôzne štýly – staršie aj moderné skladby… slabosť mám pre acoustic verzie.

Najväčšia slabosť? Dobré jedlo a pocit po tvrdom tréningu.

Životné motto? “Smej sa! Rob to, čo miluješ a čo ťa robí šťastným! Daj do toho seba a svoje srdce! Nedaj sa odradiť neúspechom, váž si úspech a vytrvalo na sebe pracuj!”

fitshaker-blog-rozhovor-timea-trajtelova1

Timči, veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a z celého srdca prajeme mnoho pevného zdravia, úspechov, motivácie a krásnych dní :-).

 

PS: Timea sa podieľala aj na našej poslednej knihe Z fitka do kuchyne 3 alebo Ako si osladiť život a nepribrať. Ak chceš vyskúšať sladký recept od nej alebo niektorej z ďalších úspešných fitness tréneriek, klikaj SEM.

 

Ďalšie rozhovory, ktoré by ťa mohli nakopnúť:

Gabi a Franta: Aj vo fitnesse chutí láska sladko

Ako sa Reni podarilo vyhrať fitness súťaž

Vážila 100 kg a dnes je fitnesskou

Baška Línek

Manažérka šťastia vo Fitshaker
Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych.
Milujem jógu, dlhé prechádzky, silový tréning, beh, squash, plávanie, turistiku, komiksy, pekné oblečenie, samovzdelávanie, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov.
Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)
Baška Línek

Článok bol pridaný dňa 26/02/2016 a zaradený do kategórie: Cvičenie   |   Autor: Baška Línek

Komentáre