Myslíš si, že plastové fľaše sú naozaj v pohode? Ehm, radšej čítaj ďalej

Hádanka: Je to pohodlné, praktické, ľahké, nerozbitné a pijeme z toho… Čo je to? Odpoveď: Plastová, alebo ak chceš PET fľaša. Používame ich snáď všetci a ten, kto s nimi prišiel ako prvý, určite uľahčil život mnohým ľuďom. No nie je všetko zlato, čo sa blyští, a preto sa poďme pozrieť pod pozlátku plastovým fľašiam v rozhovore s človekom, ktorý sa tejto téme aktívne venuje, Jánom Hubinským.

1. Začnime pekne od začiatku. Čo sa skrýva pod skratkou PET?

Táto skratka znamená POLYETYLÉNTEREFTALÁT a môže mať ešte skratky PETE, PTE, PETP, PET-P.

fitshaker-blog-clanok-o-plastovych-flasiach-PET

2. Ide o nebezpečné látky pre naše zdravie?

Ani veľkí odborníci sa nevedia zhodnúť na tejto veci, jedni tvrdia, že tieto obalové materiály sú dostatočne bezpečné a iní tvrdia, že nie. Zloženie nemusí byť takisto vždy úplne rovnaké a takisto vieme, že PET fľaše majú sedem rôznych bezpečnostných kategórií, ktoré sú uvedené na označení s trojuholníkom.

3. Deje sa niečo s vodou v plastovej fľaši pri pôsobení vyššej teploty, prípadne slnečného žiarenia a striedaní teplôt?

Tu naozaj záleží na tom, o akú teplotu sa jedná a hlavne, akej kvality je PET fľaša, ktorú práve držíme. Slnečné žiarenie jednoznačne poškodzuje živiny obsiahnuté vo vode, ktorú máme vo fľaši. Aj to je jeden z dôvodov, prečo voda vždy vyviera zo zeme a vždy na zatienenom mieste.

Pzn. redakcie Fitshakera – pri zahrievaní plastov sa z nich môžu uvoľňovať rôzne chemikálie v závislosti od toho, z čoho je konkrétna fľaša vyrobená. Preto ak si aj budeš v obchode kupovať minerálku, všímaj si číslo v trojuholníku, ktorí ti napovie.

fitshaker-blog-clanok-o-plastovych-flasiach-4

4. Môže nám spôsobiť dlhodobé a pravidelné používanie plastových fliaš (najmä v lete) aj zdravotné problémy?

Z môjho hľadiska, ak je raz niečo kontroverzné, týka sa to priamo môjho zdravia a každé moje rozhodnutie by mohlo byť riskantné, snažím sa tomu vyhnúť inou, bezpečnejšou voľbou.

Pzn. redakcie Fitshakera: Pri výrobe plastových fliaš sú používané chemikálie.Tie sa môžu do vody uvoľňovať, najmä ak už dlhšie stoja na poličke v obchode, alebo pri spomínanom zahrievaní a striedaní teplôt. Ide najmä o dioxíny, ktoré sa považujú za najjedovatejšie, aké, bohužiaľ, človek vyprodukoval a podieľajú sa na tvorbe rakoviny prsníka; ftaláty – zmäkčovadlá; bisphenol A spôsobujúci hormonálne nerovnováhy; styrén spôsobujúci poruchy nervového systému a pečene a o množení baktérií pri opakovanom používaní ani nemusím hovoriť. Na škodlivosť používania plastových fliaš sú rôzne názory, ale tiež potvrdzujúce štúdie, ktoré ju nevylučujú. No povedzme si rovno, najlepšou liečbou je predsa prevencia ;-) Zdroj: http://www.zdraveflase.sk/plastove-flase-fakty/

5. Vraj by sme v lete nemali používať plastové fľaše, prečo?

Nie je to žiadne oficiálne vyhlásenie. Jedno je však isté – základným produktom na ich výrobu je ropa a či už to škodí nášmu zdraviu viac alebo menej, nevidím dôvod len tak tieto materiály bežne používať. Neprehliadnuteľným je však dopad znečistenia našej planéty nielen pri výrobe plastov ako takých, ale aj pre katastrofálne následky, ktoré spôsobujú miliardy plastových fliaš voľne odhodených v prírode, oceánoch, skládkach odpadu.

6. V zime sú teda povolené?

Záleží, či na svoje zdravie a zdravie planéty človek myslí iba sezónne :-)

7. Z čoho je vhodné v lete piť? Sklo je predsa len ťažšie a menej praktické.

Veľa vecí sme začali robiť pre väčšie pohodlie, pre väčší zisk, ale žiaľ mnohokrát na úkor zdravia a výsledok vo forme ťažkého poškodenia zdravia tu už jasne máme. Generácia plastov si pýta krutú daň. Aj takéto toxické látky dokážu zdegenerovať náš hormonálny systém, poškodiť nervovú sústavu, atď. S veľkou radosťou už veľmi dlho nosím svoju zdravú sklenenú fľašu a nemám s tým ani najmenší problém. Je to aj preto, že mám k tomu veľkú inšpiráciu – chrániť si svoje zdravie. A som kvôli tomu ochotný byť aj viac zodpovedný za bezpečnosť, keďže pri skle treba dávať väčší pozor ako pri plaste.

8. Mohla by som plastové fľaše používať iba jednorazovo alebo aj vtedy sú rizikové?

Ako som spomínal, máme PET fľaše, ktoré sú označené číslami od 1 po 7. Plast s označením 1 (v trojuholníku) by sa nemal používať opakovane kvôli možnosti bakteriálneho zanesenia. Veľa zdrojov hovorí, že sa nemá piť z fliaš označených číslom 3,6,7, pre možné uvoľňovanie toxických látok. Plasty označené 2,4 a 5 sú vraj zatiaľ najzdravšou voľbou, kde 2 je plne recyklovateľné.

fitshaker-blog-clanok-o-plastovych-flasiach

9. Vyradili by ste úplne plastové fľaše z používania alebo existujú podmienky, za ktorých je ich používanie zdraviu nezávadné?

Na základe poznatkov o zložení PET fliaš si nemyslím, že by boli pre zdravie nezávadné a vcelku je mi jedno, či niektoré sú viac alebo menej škodlivé. Jednoznačne viem žiť aj bez nich a snažím sa ich eliminovať tak často, ako je len možné. Takisto hliníkové a iné kovové fľaše majú väčšinou vnútro potiahnuté ochrannou vrstvou, kvôli reaktívnosti materiálu s vodou. Tieto poťahové materiály však takisto obsahujú látky, ktoré nemusia byť najbezpečnejšie. Preto absolútnu prednosť dávam sklu, vo výnimočných prípadoch používam plastovú fľašu s číselným označením 2.

Veľmi veľkým faktorom sú pre mňa aj spomínané škody na našej prírode, ktoré sú spôsobené človekom a plastom. Trvá viac ako 700 rokov, než sa plast v prírode rozloží a počas tejto doby samozrejme uvoľňuje toxické látky do pôdy a vody, ktoré sú základnými zložkami rastu produktov, ktoré konzumujeme. Takže v konečnom dôsledku sa nám to všetko dostane na tanier a znovu zaplatíme vlastným zdravím, čo nedáva veľký zmysel.

10. Akú fľašu používate vy sám?

Používam fľašu zo špeciálneho fialového skla od švajčiarskej spoločnosti MIRON, ktorá produkuje jedno z najkvalitnejších skiel na svete. Produkuje fľaše na vodu, oleje i nádoby na potraviny. Je to zatiaľ najkvalitnejšia fľaša na vodu, akú som mal. Môžete si o nej prečítať na http://www.activenhappy.sk/odporucame-e-shop-/specialna-flasa-na-vodu-1l-0-5l/

Môžete si ju objednať priamo na stránke www.activenhappy.sk a ak uvediete heslo “ZDRAVÁ FĽAŠA 20%”, získate takúto zľavu. Pri objednávke dvoch a viac fliaš získate po vložení hesla “ZDRAVÁ FĽAŠA 30%” automaticky zľavu až 30%

Za rozhovor ďakujem medzinárodnému fitness profesionálovi Jánovi Hubinskému, ktorý sa profesionálne venuje life style coachingu a zdravému životnému štýlu.

fitshaker-blog-fialove-zdrave-flase

“Pohodlnosť verzus zdravie a príroda – čo si vyberieš ty?” :-)

——-

ZÁVEREČNÉ ZHRNUTIE:

Plasty, z ktorých sa uvoľňujú nebezpečné chemikálie a nie sú bezpečné:

 • 3 (polyvinylchlorid/PVC)
 • 6 (polystyrén/PS)

Plasty, ktoré sú vhodné len na jednorázové použitie:

 • 1 (polyetylén terftalát/PET) – bežné PET fľaše

Plasty, ktoré sú považované za bezpečnejšie, pretože zatiaľ nie sú známe informácie o tom, že by niečo uvoľňovali:

 • 2 (vysokohutný polyetylén/HDPE)
 • 4 (nízkohutný polyetylén/LDPE)
 • 5 (polypropylén/PP)
 • 7 – predstavujú špeciálnu skupinu, kde sú zaradené ostatné plasty. Škodlivý plast z tejto skupiny je napr. polykarbonát/PC, ktorý obsahuje bisfenol A. Zdraviu neškodný plast z tejto skupiny je napr. polyétersulfón/PES, z ktorého sa vyrábajú niektoré detské fľaše.
  • 7 (polykarbonát/PC) – nebezpečný
  • 7 (polyétersulfón/PES) – bezpečný

Zdroj informácií: Rozhovor s Jánom Hubinským a stránka http://www.zdraveflase.sk/sportove-flase/

Zdroj fotografií: Flickr.com a www.miron-glas.com

——–

andrea-valcekova-supportAutor článku: Andrea Valovičová – inštruktorka aeróbnych cvičení a certifikovaná osobná trénerka.

Andrea Valovičová

Článok bol pridaný dňa 11/08/2014 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Andrea Valovičová

Komentáre