Mirka: „Som nesmierne vďačná za to, že som z toho vyviazla takto, mnohí toto šťastie nemali.“

Život s covidom a po ňom je téma, ktorá je citlivá a zároveň ju prežíva veľa z nás. Mirka sa rozhodla podeliť s nami o svoj príbeh s touto chorobou, ktorá sa stala súčasťou našich životov. Ber tento príbeh ako posilnenie, že ak prežívaš rovnakú situáciu, nie si v tom sama.

Občas sa v každom živote stane, že sa stretnú viaceré komplikácie a problémy vo veľmi krátkom čase za sebou. Vám sa niečo takéto prihodilo počas Vianoc. Čo spustilo vašu lavínu problémov?

Ešte na Štedrý večer sme boli s priateľom u jeho babky spolu s mamkou a čakali sme na otca. Boli sme super naladení, pomáhali sme jeho mamke s večerou a bavili sa. Zistili sme, že babke sa skomplikoval zápal na nohe, a tak museli ísť na pohotovosť, pretože to vyzeralo zle. Mala už svoj vek, krásnych 94 rokov, o to bol strach väčší.

Zatiaľ som dosť vystresovaná sama pripravovala lososa. Nakoniec prišli všetci spolu domov. Odľahlo mi. Babka však nasledujúce dni musela každé ráno absolvovať vyšetrenia, dokopy asi 4x. Bolo to smutné, lebo sa veľmi bála a stále hovorila, že ju v nemocnici nechajú.

Onedlho sme sa dozvedeli, že priateľov otec je pozitívny na covid. Nakazila sa aj babka a mamka, babka nás opustila začiatkom januára, a to nám nepridalo na psychike. Pamätám sa, ako priateľ jedno ráno sedel na posteli a pozeral do prázdna… neprehovoril… Až neskôr povedal, že babka zomrela. 3. 1. bol už pozitívny. Ja som bola zatiaľ negatívna, a tak som sa starala o priateľa, ako som vedela.

o covide

 

Pozitívny covid test je asi tá najmenej pozitívna vec, aká sa môže človeku v tejto dobe prihodiť. Aký ste mali priebeh?

Napriek negatívnemu testu 3. 1. som mala herpes na oku, slabosť a zvýšenú teplotu, bolesti tela. Cítila som sa proste inak, všelijako, len nie zdravo. 12. 1. sme si to s priateľom vymenili. Bola som pozitívna. Malo to rýchly spád. Už dva dni som mala zvýšené teploty, okolo 38. Čím ďalej tým viac sa mi to zhoršovalo, nezabudnem na to, keď som mala 39,5 a priateľ mi dal studené zábaly celého tela. Po troch týchto zábaloch teplota stúpla na 40. Rýchlo som sa prikryla perinou a snažila sa potiť. Našťastie teplota klesala a vypotila som snáď vedro potu.

Bolo to ťažké, v noci som sa budila s vysokou teplotou, dala som si lieky a o cca štyri hodiny zimnica. Teplota opäť veľmi stúpla. Vlastne som nespala poriadne pár dní, neschopná pohybu, ledva som sa doplazila na záchod. Aj cez deň ma držali iba silné lieky proti teplote, pár hodín pokoj a potom zas teplota.

Priateľ sa o mňa staral príkladne, za čo som mu vďačná. Ťažké preňho však bolo pozerať sa, ako sa trápim. Ešte aj keď som sedela na chodbe na infektológii, uisťoval ma, že si ma v nemocnici nenechajú. Mala som veľký stres, veľmi som sa bála.

Moja obvodná lekárka, s ktorou som komunikovala, mi často mailom radila. Poradila mi aj ísť na to vyšetrenie, za toto som tiež veľmi vďačná, lebo neviem, ako by to dopadlo, keďže som mala obojstranný zápal pľúc a covid.

Musela som ostať v nemocnici, kam som prišla ešte stále v plači a strese. So ženami, čo tam boli, som sa veľa rozprávala. Mnohé mali aj iné zdravotné komplikácie, boli na tom horšie. V nemocnici, kde sa o mňa vzorovo starali, som ostala dokopy štyri dni.

Keďže som už na druhý deň nepotrebovala kyslík a výsledky z krvi boli okej, nemali dôvod si ma tam nechať.

Bola som zrazu taká vďačná a odvtedy si oveľa viac vážim život.

ako skončiť s fajčením

 

Veľmi nás mrzí, že ste mali ťažší priebeh. Vieme, že ste sa odhodlali prestať fajčiť, za čo vás veľmi chválime a máme z toho radosť. Ako sa vám darí s vaším predsavzatím?

Ako som spomínala, moja vďaka za život a túžba po zdraví ma nasmerovala na správu cestu môjho zdravšieho ja. Keď som videla v nemocnici ženy, ktoré nikdy nefajčili, no mali iné zdravotné problémy, teda nemohli za svoj stav, nechcela som si už vedome ničiť zdravie a ospravedlňovať to tým, že „veď mám stres„ a podobne.

Niektoré veci, čo sa udejú, s človekom jednoducho silno pohnú… Ten pohľad na ľudí, ktorí potrebovali byť napojení na kyslík, to bolo niečo, čo mi otvorilo oči a dalo dostatočnú motiváciu prestať. Pri zápale pľúc by som veľmi riskovala, keby som ďalej fajčila. Rozhodla som sa ostať tu pre svojich blízkych, a tí sú šťastní, že som sa tak rozhodla.

Nehovorím, že je to ľahké. Ale ako sa vraví, „nikto nepovedal, že to bude ľahké, ale bude to stáť za to“. Predsa len som fajčila príležitostne od šestnástich rokov, neskôr denne. Tak dlho mať zlozvyk, nech by to bolo čokoľvek, jednoducho to človeku chýba.

Najviac podráždená som bola prvé dva týždne. Teraz môžem povedať, že najhoršie z abstinenčných príznakov mám za sebou. Bola by hlúposť opäť začať po vyzdravení, cigarety neprinášajú predsa žiaden úžitok… Akurát komplexne škodia celému telu.

Urobila som možno aj chybu, že som si zo začiatku nekúpila ani náplasti, ani žuvačky, myslela som si, že je to zbytočné. Nedávno som si však balík žuvačiek kúpila do zásoby.

priebeh covidu

 

Vraveli ste, že okrem nikotínu máte ešte nejakú drogu. Cvičenie s nami 😊.  Ako sa po tomto ťažkom období dostávate k pravidelnému cvičeniu?

Keby bolo na mne, makám vo veľkom s Fitshakerom už aj teraz, no, žiaľ, musím ešte počkať. Zatiaľ si dávam videá z harmonickej výzvy. O chvíľu ma čakajú odbery a pľúcne vyšetrenia, chcem si byť istá, že si neublížim.

Láska k dynamickému cvičeniu momentálne musí ísť bokom a zatiaľ si užívam pohodu pri joge. Som vďačná, že po covide zvládam aspoň to. Mám aj tú výhodu, že som mala a mám k joge silný vzťah.

To, že ma baví, je podstatné, lebo už dlhšie beriem jogu ako doplnkové cvičenie, ktoré nemusím praktizovať každý deň, ale strašne ma zaujímala a má veľa úžasných výhod − tak presilu a pružnosť tela, ako aj pre psychiku.

Pred nejakým časom, asi pred dvoma rokmi, som cvičila iba jogu, lebo kardio bola pre mňa veľká výzva, ale stačí sa prekonať a dotlačiť do nových vecí. Nakoniec sa mi to ešte aj zapáčilo. Som veľmi rada, že som začala cvičiť s Fitshakerom, nedám naň dopustiť, keďže ako správna introvertka milujem cvičenie doma a sama alebo v menšej skupinke či s priateľom.

Moje najobľúbenejšie tréningy sú snáď všetky videá, ktoré si pustím na Fitshakeri. Všetci z tímu sú úžasní a skvele sa pri tréningoch bavím. Najviac mi však učarovali cvičenia s Di a s Andrejkou.

druhá šanca

 

Mnoho žien práve prežíva ťažké obdobie, tak ako vy. Možno nie je vhodné dávať rady, ale skôr nejaké odporúčanie, ako ste to zvládali. Čo bolo vašou motiváciou s chorobou bojovať a uzdraviť sa?

Mojou motiváciou uzdraviť sa a byť fit bola silná túžba po živote a vlastnej rodine. Mám milujúceho priateľa, raz by som chcela mať aj bábo.

 

To, že ste boli v izolácii už od Vianoc, vám asi na psychickej pohode nepridalo. Ako ste to doma zvládali? Túto situáciu izolovania zažíva veľa z nás, môžeme si teda navzájom poradiť.

Izoláciu som zo začiatku zvládala dosť ťažko, keďže som zvyknutá byť cez deň aktívna. Milujem každodenné cvičenie, plus práca a iné aktivity, ako ísť na kávu s kamoškou či ísť do lesa so svojím psíkom a navštíviť rodičov. Keby som vedela dopredu, že budem v izolácii tak dlho, brala by som to oveľa ťažšie. Dôležitý bol pre mňa aj telefonický kontakt s blízkymi, takto som to znášala ľahšie.

Zo začiatku som bola nahnevaná a frustrovaná, lebo som sa nezmohla takmer na žiadnu činnosť trvajúcu dlhšie ako desať minút. Zrazu ma zalial pot a bolo mi teplo. Potrebovala som postupne zvyšovať aktivitu. Nie vždy som to tak robila. Ďalší problém bolo nočné potenie, musela som sa párkrát za noc prezliecť. Bolo to veľmi nepríjemné.

Našťastie tieto komplikácie prešli a po istom čase som už vládala takmer všetko. Keď mi už bolo lepšie, prílišné premýšľanie som nahradila činnosťou.

Ako napríklad bežné veci v domácnosti, venovala som sa aj koníčkom, na ktoré v bežnom uponáhľanom pracovnom dni neostáva vôbec čas. Rada napríklad kreslím a čítam.

Vďačnosť

 

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Čo spravíte ako prvé, keď sa život a svet vráti do normálu 😊?

Čo ma láka ako prvé − konečne si ísť zatancovať, to mi už veľmi chýba. Ďalej spraviť si oddychový deň vo wellness v dobrej spoločnosti, zabaviť sa pri nejakom dobrom aktívnom športe, napríklad si zahrať volejbal na kúpalisku, ísť sa korčuľovať či zabehať si.

Užívať si veľa krásnych chvíľ vonku na túrach, cestovať po Slovensku a už som dostala aj pozvanie ku kamarátke do Nemecka. Keďže milujem cestovanie a spoznávanie nových vecí, veľmi sa na to teším, nech to bude kedykoľvek.

Dlhodobým plánom do budúcnosti je, že raz chcem byť určite mamičkou a chcem aj lepšiu prácu, ktorá ma bude baviť.

Som však nesmierne vďačná za to, že som z toho vyviazla takto, mnohí toto šťastie nemali. Vážim si druhú šancu.

Vdacnost

Budeme sa tešiť, ak sa podporíte v komentároch. Nie ste v tom samy 😊.

 

Udržuj sa aj ty fit, pokojne začni niečím menej dynamickým, napríklad programami ako sú Yoga, Pilates, Startpack, alebo si pusti niektorú z našich harmonických výziev:

cvičenie doma

 

Prečítaj si ďalšie zaujímavé rozhovory s Fitshakeráčkami:

Ako začať s chudnutím? Takýto postup zvolila Katka, ktorá za rok schudla 40 kg

Katka: „Chcem si spevniť svalstvo, ktoré vekom ochabuje.“

Ingrid: „Keď mi hrozili druhou operáciou chrbtice, zaťala som sa a povedala si, že sa nedám tak ľahko.“

Veronika: „Psychika a zmena životného štýlu dopomohli k nášmu zázraku.“

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 23/02/2021 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre