Ktoré potraviny ti škodia? Zistíš s týmto testom za pár minút!

Mávaš problémy s trávením, nafúknuté bruško, či migrény? Alebo trpíš nespavosťou, máš akné či problémy s hmotnosťou? Príčina môže byť úplne inde ako si myslíš. Napríklad v intolerancii na niektorú potravinu. Ak sa ti nechce objednávať k lekárom, hodiny len tak prečkať v čakárni a brať si z práce dovolenku, môžeš si urobiť test potravinovej intolerancie aj doma! A to doslova za pár minút. Jednoducho a spoľahlivo. Ako na to?

Budeš na to potrebovať samodiagnostický test Food Detective. Je to jedna škatuľka, ktorá ti bude slúžiť ako “domáce laboratórium”. Aj keď to možno znie hrozivo, stačí si prečítať letáčik priložený k baleniu a držať sa ho. Nič zložité. Ešte skôr ako prezradíme, prečo sme sa rozhodli si urobiť tento test my a ako dopadol, prečítaj si rozhovor s Andreou Michalcovou, ktorá ti o tejto vecičke povie viac.

1. Čo je to samodiagnostický test Food Detective?

Samo-diagnostický test Food Detective™, ako napovedá aj názov, je test potravinovej intolerancie (PI), ktorý si môžete urobiť aj sami v pohodlí vášho domova do niekoľkých desiatok minút. Jeho použitie je jednoduché, všetko k jeho vykonaniu nájdete v balení. Je potrebných len pár kvapiek krvi z vášho prsta.

FD_Box

2. Kedy by mal človek po ňom siahnuť?

Test potravinovej intolerancie by si mal urobiť každý, kto absolvoval už viaceré vyšetrenia, ktoré neodhalili príčinu jeho problémov (príp. absolvoval opakovanú liečbu antibiotikami). Ak pozorujete na sebe niektorý z typických príznakov potravinovej intolerancie (problémy s trávením, plynatosť, únava, ekzémy, akné, migrény, nespavosť, bronchitída, problémy s hmotnosťou atď.), potom je dobré zvážiť testovanie potravinovej itnolerancie.

3. Čo všetko je ním možné zistiť?

Zistiť sa ním dá zvýšená úroveň IgG protilátok u 59 potravín, čo môže mať súvislosť s potravinovou intoleranciou (pozor nie alergiou typu I. sprostredkovanou protilátkami IgE). Test nezisťuje napríklad intoleranciu na laktózu, či chemické látky. Zisťuje reakcie na proteíny, teda u mlieka vieme, napr. zistiť reakciu na kazeín – proteín kravského mlieka, ktorý sa ako pozitívny vyskytuje pomerne často.

4. Ako tento test funguje?

Test funguje na princípe ELISA – metóde, úspešne používanej už desaťročia aj v laboratórnom prostredí. Na testovaciu podložku výrobca naniesol potravinové extrakty bežne konzumovaných, a zároveň najviac “problémových” potravín. Po poslednom kroku sa na miestach, kde sa objaví modré zafarbenie, ukáže, na ktorú z potravín sa vytvorili protilátky. Keďže ide o kvalitatívny test, výsledky sú farebne odstupňované. Potravina, na ktorú bola “reakcia najsilnejšia”, sa objaví na podložke ako najtmavšia. Na posledných dvoch políčkach sa nachádza pozitívna a negatívna kontrola, aby si užívateľ mohol overiť, či test vykonal správne – posledné políčko musí zostať modré, predposledné biele.

5. Prečo máme rôzne intolerancie a môžeme sa ich časom zbaviť?

Na vznik potravinovej intolerancie vplýva niekoľko faktorov. Eliminácia týchto činiteľov vedie často k zbaveniu sa pretrvávajúcich intolerancií a zabráneniu vzniku ďalších. Faktory vzniku: rýchly životný štýl a stres, nesprávne stravovanie (rýchle jedenie, neúplné prežutie, nízka pestrosť, jednotvárnosť v jedálničku, konzumácia potravín bohatých na lepok a cukry, nadmerná konzumácia korenistých/štipľavých jedál), nerovnováha črevnej flóry, poškodenie sliznice infektom alebo niektorými  liekmi, znížené množstvo žalúdočnej šťavy, resp. pankreatických enzýmov, alkohol, dedičnosť. Potravinová intolerancia nemusí predstavovať dlhoročný alebo celoživotný problém. Pokiaľ ste testovaný pozitívne, odporúčame nastaviť si vhodný jedálniček v spolupráci s odborníkom na výživu, ktorý vám poradí vhodné alternatívy, ukáže množstvo nových potravín, ktoré pomôžu zachovať pestrosť jedálnička, obohatí ho o dôležité živiny a vlákninu, poradí prípadne aj vhodné doplnky výživy.

100426 - FD Exploded kit 2 (high res)

6. Aké výsledky ste s Food Detective zaznamenali?

Zopár skúseností s FOOD DETECTIVE:
Lea Vršecká – osobná trénerka, výživová poradkyňa, vicemajsterka ČR v bodyfitness
 – “Ako osobná trénerka a výživová poradkyňa sa vo svojej praxi pomerne často stretávam s klientmi, ktorí za mnou prichádzajú nielen s tým, že chcú schudnúť, ale aj preto, že ich trápia rôzne nešpecifické ťažkosti (únava, zápcha, nadúvanie, bolesť hlavy, zadržiavanie tekutín a pod.). Títo klienti majú už za sebou často veľa lekárskych vyšetrení, ktoré však žiadnu príčinu týchto ťažkostí neodhalili. Keď som s týmito klientmi pracovala predtým, bolo väčšinou veľmi ťažké prísť na to, o aký problém konkrétne ide. Od tej doby, čo som objavila Food Detective, je táto práca oveľa jednoduchšia a efektívnejšia. Už mnohokrát sa mi s Food Detective podarilo odhaliť príčinu ťažkostí klienta a následnou úpravou jedálnička odstrániť zdravotné problémy, ktoré síce neboli život ohrozujúce, ale dlhodobo klientovi znepríjemňovali život.”
Magdaléna – “Moja 6-ročná dcérka sa takmer pol roka sťažovala na krátku intenzívnu bolesť hlavy, pediater jej urobil vyšetrenie, dopadlo dobre, poslal nás k očnej, tam bolo všetko v poriadku, následne sme mali ísť k neurológovi a na rtg prínosových dutín. V tom období dcérka postrehla zmeny: intenzívna bolesť sa začala prejavovať v brušku, už nie v hlavičke. Zakúpili sme test Food Detective, aby sme odhalili najväčšmi dráždivé potraviny. Vyšiel jej lepok, ktorý sme okamžite obmedzili, od toho obdobia dcérka už bolesti neudáva a je spokojnejšia.”
Kvetka (56 rokov) „Na základe rýchleho zistenia problémovej potraviny cez Food Detective test som sa zbavila ekzému na dekolte a na rukách. Stravovací plán mi, napriek tomu, že mi vyšlo viacero potravín, vcelku vyhovoval. Pomerne rýchlo som si zvykla na nové potraviny. Neverila som, že po 10-tich dňoch môžu prísť také viditeľné výsledky. Okrem toho som veľmi ľahko schudla. Moc ďakujem, bolo to jednoduché a nikdy by som nepovedala, že chudnúť sa dá aj bez hladovania. Je to úžasná pomôcka.”

7. Čo, ak budem výsledky testu ignorovať a naďalej konzumovať potraviny, ktoré mi spôsobujú intoleranciu, pretože sa nebudem chcieť vzdať mliečnych výrobkov, vajec, či pečiva?

Niektoré výskumy naznačujú, že nerešpektovanie existencie potravinovej intolerancie v stravovaní môže viesť k vzniku ďalších intolerancií, a dokonca aj k vzniku chronických ochorení – tie majú zväčša svoj pôvod v slabom zápale. Kľúčom k zdraviu je vždy prevencia, a pokiaľ v nej zmiernenie zápalu hrá tiež svoju úlohu, potom je to niečo, o čo by sme mali usilovať. Dobrou správou pre všetkých, ktorí sa boja vzdať určitých potravín je, že v mnohých prípadoch už len zníženie množstva prijímaných potravín alebo ich rotácia môžu zlepšiť stav symptómov. Tiež netreba zúfať, “obdobie bez nich” nemusí trvať zas až tak dlho. Pokiaľ zo stravy odstránite pre vás škodlivé potraviny a nasadíte vhodne nastavenú eliminačnú diétu, váš zdravotný stav sa môže viditeľne zlepšiť. Ja osobne som už do 2 týždňov videla rapídne zlepšenie na pleti, takže automaticky som mala tendenciu dodržiavať stravovanie bez problémovej potraviny.

6092866323_5a412d34dd_z

8. Môžeme dôverovať výsledkom? Sú presné?

Výsledkom možno dôverovať, pokiaľ ste test urobili v súlade s návodom. Testy sú na 96% spoľahlivé pri porovnaní  laboratórnym testovaním.

9. V čom je lepší oproti diagnostike u lekára?

Výhodou je jednoznačne pohodlnosť v domácom prostredí, otestovanie až 59 potravín naraz a okamžité výsledky. Tento test však nenahrádza lekársky posudok, ani netestuje klasické alergie.

10. Pre koho je tento test určený?

Test je určený pre všetkých, ktorí sa už dlhšie pozorujú a trpia niektorým zo symptómov potravinovej intolerancie – najmä, ak vám život znepríjemňujú dva a viac symptómov, je dosť pravdepodobné, že za tým môže byť nejaká potravina. Test sa neodporúča deťom do 2 rokov, dojčenie môže skresliť výsledky (ideálne po ukončení dojčenia počkať 3-6 mesiacov); taktiež užívanie niektorých liekov (najmä imunosupresíva), môže výsledky testu ovplyvniť.

11. Kde všade je možné zakúpiť test Food detective?

Test zakúpite aj v lekárňach, bio-predajniach, príp. sa dáte otestovať u svojho lekára, či v našich partnerských zdravotníckych zariadeniach.

12. Koľko takýto test stojí? 

Cena testu je 80 eur a viac. Bližšie informácie a portfólio ďalších testov nájdete na: www.food-detective.sk.

Ďakujeme pani Andrejke za rozhovor a teraz naša osobná skúsenosť. Dlhšie sme po tento teste pokukovali. Pre jeho zaobstaranie sme sa však rozhodli ihneď po tom, ako nám známa povedala, že si test urobili celá rodina, vyšli im intolerancie, o ktorých ani netušili a veľmi im tieto informácie pomohli. Cítia sa lepšie, problémy s trávením zmizli… proste povedali sme si: “musíme si ho urobiť aj my!”

Keď si škatuľku rozbalíš, bude to u teba na stole vyzerať asi nejako takto… My sme si naň našli čas po našich večerných hodinách cvičenia, keď sa už nikam neponáhľame a máme na to dostatočný časový priestor. Odporúčame vyhradiť si cca 30 minút času.

DSC_0886

Ružová vecička slúži na malý vpich do prsta, pretože na test je potrebných pár kvapiek krvi. Žiadny strach…ako vidíte, slzy nehrozia ;-).

DSC_0896

Potom už len počkať pár minút na výsledky a je to. Boli sme nadšení, koľko potravinových intolerancií tento test dokáže zistiť a aj to, s akou rýchlosťou a presnosťou. Výsledky boli u nás celkom priaznivé. Obaja intolerancia na para orechy (tie už v našom nákupnom košíku nenájdete) a ja aj mierna intolerancia na vajcia. Momentálne teda testujem život bez vajíčok, resp. s minimálnym množstvom. Už na sebe vidím aj prvé pozitívne zmeny, takže za nás tento test získava obrovský palec hore!

DSC_0882

Odporúčame všetkým, ktorí majú pochybnosti ohľadom intolerancie alebo nejaký zdravotný problém, na ktorý zatiaľ doktori nenašli riešenie (napr. migrény). Máš s ním už skúsenosti? Podeľ sa s nimi do komentára nižšie.

 

Ďalšie články, ktoré ti môžu uľahčiť život:

Nafúknuté bruško? Odstráň tento problém raz a navždy!

7 najväčších mýtov o metabolizme

Za bolesť hlavy môžu potraviny! Tu je 5 najväčších spúšťačov.

Lucia Švaral

Článok bol pridaný dňa 12/10/2015 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Lucia Švaral

Komentáre