Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa dať do formy a užívať si pri tom život? Odporúčania od trénerky Evky

Vaša strava je obrovská časť vášho úspechu. A to platí, či už chcete schudnúť, pribrať svalovú hmotu, alebo si udržiavať váhu. Pomer prijatých kalórií a spotrebovaných kalórií predpovedá váš úspech. Jednotlivé zložky výživy však tiež zohrávajú podstatnú úlohu. Áno, musíte stimulovať svaly tréningom, ak ich chcete mať väčšie a silnejšie, či si ich jednoducho udržať také aké sú (ak ich pravidelne nezaťažujete, budú sa vám jednoducho zmenšovať). Bez správnej, vyváženej výživy a tak isto regenerácie sa ďaleko nedostanete. Inými slovami - VYCVIČIŤ ZLÉ STRAVOVACIE NÁVYKY JE HODNE ŤAŽKÉ, PRIAM NEMOŽNÉ. Čím skôr tento fakt pochopíte a akceptujete, tým skôr sa dostanete na cestu, po ktorej chcete ísť.

Počas môjho života som vyskúšala kadečo.

Nízkotučná diéta

Niekedy snáď ešte v praveku - ako mladá žaba som ju skúsila. Záver - je to hovadina a nefunguje. Ľudské telo jednoducho potrebuje určitú dávku tuku na to, aby mohlo správne fungovať. A to platí aj keď sa snažíte schudnúť vážení. Telo sa bude brániť odbúravaniu tuku z jeho rezerv ak mu ho nedodávate dostatok v strave.

Nízkosacharidová diéta

Potom je tu nízkosacharidová diéta. Takto som fungovala dlhé obdobie, niekoľko rokov. V podstate som nemala moc na výber. Trpela som na inzulínovú rezistenciu a drastické obmedzenie sacharidov mi pomohlo postupne znova obnoviť senzitivitu mojich buniek na inzulín. Možno viete, istý čas, konkrétne pol roka som išla veľmi drasticky na veľmi nízkych sacharidoch, keď som okrem zeleniny a pár strukovín žiadne iné neprijímala. Pol roka žiadne ovocie, zemiaky, ryža, cereálie, zabudnite na cukor, sladkosti, zmrzlinu...nič z toho. Zabralo. Ale - pretože som bola na nízkosacharidovej diéte niekoľko rokov, môj metabolizmus sa hodne spomalil. Odporučila by som dnes nízkosacharidovú diétu?
Áno aj nie. Toto je veľmi individuálne. Nie sme úplne rovnakí, napriek tomu, že všetci sme takí istí. Vysvetlím: jemné odchýlky v našej genetickej výbave (variácie našich génov) zapríčiňujú, že každý trošku inak reagujeme na tuky a sacharidy v potrave. Pre niekoho môžu trošku vyššie sacharidy a nižšie tuky byť práve ten kľúč, ako sa udržať bez zbytočného telesného tuku. Niekto iný naopak lepšie reaguje na vyššie tuky a nižšie sacharidy. Čo tým chcem povedať? Že v princípe sa ľahšie chudne na nízkych sacharidoch. Tá časť  je pravdivá. Avšak - ako nízke majú byť a aký má byť potom pomer sacharidov a tuku je už vec veľmi individuálna. Ako nízko je dobre ísť? Je ketogénna diéta potrebná? Nie nie je. Pre niekoho môže byť úplne super. A pre iného môže byť veľmi nepohodlná. Z pohľadu dlhodobého dodržiavania však môže byť veľmi kontra-produktívna. Tak ako to bolo u mňa. Príliš dlhý čas na príliš nízkych sacharidoch vám môže spomaľovať metabolizmus. Takže pozor na extrémy! V zásade nie som proti nízskosacharidovej strave, ale musí sa robiť s rozumom.
fitshaker_blog_rozhovor_evka_1
 

Paleo diéta

Veľmi populárna dnes (a tu chcem čestne povedať jedno - trošku ma iritujú tieto trendy, ktoré sú veľmi moderné istý čas a ľudia na nič nabehnú s vierou, že to je jediné správne a prevratné bez toho, aby sa na to trošku hlbšie pozreli a viac si o tom zistili). Paleo je v podstate nízkosacharidová a vysoko tučná strava. A tu platí to, čo som písala o pár riadkov vyššie - pre niekoho možno výborná. Lenže ak máte genetickú predispozíciu na vysoký cholesterol a kardiovaskulárne ochorenia (o čom pravdepodobne neviete), alebo máte nie úplne 100% obličky (o čom pravdepodobne tiež neviete), môžete si takouto vysoko tukovou stravou časom privodiť viac či menej závažné zdravotné komplikácie (obličkové kamene z príliš veľa bielkovín v strave prípadne kardiovaskulárne komplikácie z príliš veľa saturovaného tuku v potrave). Takže znova - nie som úplne odporca Paleo, ale ani nie nadšený fanúšik.

Záver:

Každý z nás by mal skúšať a tak trošku experimentovať so svojim telom a jeho preferenciami. Nájdite čo funguje najlepšie na vás. A každý z nás by mal mať aspoň základné vedomosti o tom, ako telo funguje. To by veci veľmi zľahčilo všetkým.
VŠEOBECNÉ ODPORÚČANIA PRE ZLOŽENIE ŽIVÍN V POTRAVE:
SACHARIDY: 45-65% vášho denného príjmu kalórií (ja vravím, že môžete s kľudom ísť aj na 40% ak sa snažíte trošku okresať tuk, a tiež môžete ísť ešte nižšie niektoré dní, nie však dlhodobo a stále.) Ak už máte príliš nízke sacharidy na dlhšiu dobu, dajte si pozor, aby ste ich do stravy následne pridávali veľmi pomaly a postupne, nie naraz. Mohlo by sa vám stať, že rýchlo priberiete to, čo ste tak krvopotne zhadzovali. Ak je vás cieľ schudnúť nastavte sa na tu spodnejšiu stranu odporúčaných sacharidov. Ak je vás cieľ budovať svalovú hmotu, nastavte sa na trošku vyššie sacharidy, bude to pre vás jednoduchšie. A samozrejme, ak máte ťažkú manuálnu prácu, alebo vykonávate vytrvalostný či intenzívny šport, potrebujete v strave viac sacharidov ako človek, ktorý sedí väčšinu dňa niekde v kancli.
TUKY: 20-35% vášho kalorického príjmu.
BIELKOVINY: 10-35% vašich denných kalórií
Tu treba povedať - často vidím ľudí jesť úplne zbytočne veľa bielkovín. Chcú veľké svaly a rýchlo. Avšak verte či nie - VAŠE TELO MÁ PRIRODZENE IBA URČITÚ SCHOPNOSŤ BIELKOVINOVEJ SYNTÉZY, TEDA REÁLNEHO VYUŽITIA BIELKOVÍN NA STAVBU A OBNOVU SVALOVEJ HMOTY, A MNOHÉ ŠTÚDIE NA (ČI UŽ ATLÉTOCH ALEBO BEŽNÝCH ĽUĎOCH) PREUKÁZALI, ŽE KONZUMOVAŤ VIAC AKO 1.8g BIELKOVÍN NA 1kg VAŠEJ TELESNEJ HMOTNOSTI UŽ NEZNAMENÁ LEPŠIU OBNOVU A STAVBU SVALOVEJ HMOTY. Inými slovami, viac nie je viac, ani v tomto prípade, a pokiaľ nie ste na steroidoch a teda vaša proteínová syntéza nie je iná ako u normálneho človeka (čím rozhodne nechcem povedať, že som ich zástanca a máte si ich zadovážiť), vaše telo jednoducho viac ako 1.8g bielkovín na 1kg vašej hmotnosti nevie využiť a vy vlastne iba vylievate vaše peniaze do záchoda. A tu je úplne jedno ako ťažko trénujete. Bolo veľa štúdií vykonaných na profesionálnych športovcoch aj na bežných ľuďoch, ktoré toto potvrdili.
fitshaker_blog_rozhovor_evka_2
MOJE MOMENTÁLNE NASTAVENIA
Tak sme sa konečne dostali ku mne. Ja som experimentovala so svojim telom už hodne počas môjho života a toto nastavenie sa mi ukázalo ako najvyhovujúcejšie pre mňa. Dôvody - je mi to veľmi ľahké dodržiavať (nemám chute na sladké, nemám malo energie napriek ťažkému tréningu a nemám pocit, že mi niečo chýba), nevynechávam žiadne zložky potravy a mám pomerne pestrú stravu, zahŕňajúcu aj zdravé dezertíky a koláčiky čo si doma robievam. Zahŕňa zároveň dni, keď si doprajem úplne hocičo na čo mám chuť bez žiadnych väčších následkov potom. Aký je najlepší stravovací režim či diéta? Taká, ktorá je zdravá a zároveň je možné sa jej dlhodobo držať.
Nenapíšem vám koľko kalórií jem. Prečo? Pretože táto informácia je úplne nepodstatná a zbytočná. Každý totiž potrebujete úplne iné kalórie, každý máme iné telo a iný tréning a životný štýl. Vašu kalorickú potrebu si môžete veľmi ľahko sami zistiť. Existujú mnohé internetové kalkulačky, ktoré vám ju na základe vašej výšky, váhy (niektoré lepšie aj na základe % telesného tuku), veku, pohlavia a fyzickej aktivity vypočítajú. Ja mám v obľube iifym.com. Nie je však jediná, existuje ich mnoho. Kalórie musia byť presne pre vás. Pozor - ak je vás cieľ strata telesného tuku, neodporúčam ísť na väčší ako 15% kalorický deficit. Pri väčšom deficite si časom začnete spomaľovať metabolizmus a je veľké riziko následného jojo efektu. Tiež si môžete spôsobiť nedostatok vitamínov alebo minerálov v tele, a to je nielen nezdravé, ale verte či nie, môže to vaše chudnutie veľmi sťažiť.
Takže koľko kalórií jem ja vám hovoriť nebudem, ale poviem vám ako mám nastavené makrá (živiny). Môj cieľ v tejto dobe je trošku okresať tuk (veľmi veľmi pomaly) a zároveň udržať moju silu. Mnoho posledných mesiacov som postupne pridávala kalórie, veľmi pomaly tak, aby som nepribrala, pretože som potrebovala trošku rozbehnúť môj metabolizmus. Kvôli mojím osobným dôvodom a preferenciám som sa teraz rozhodla od nového roku s týmto na čas prestať a na 3 mesiace sa sústrediť na zníženie telesného tuku. Takže som na rovnakých kalóriách až do konca marca a od apríla ich budem pomaly zvyšovať opäť. Toto píšem pre tých, ktorí o tom vedia a bude ich to zaujímať. Takže vieme, čo je môj cieľ.
Moje makrá:
Sacharidy 40%
Bielkoviny 25%
Tuk 35%
fitshaker_blog_rozhovor_evka3
Môj tréning momentálne vyzerá takto: 4 tréningové dni s činkami - z toho dva dni nohy (zamerané na nárast svalovej hmoty a teda ťažké váhy 8-12 opakovaní), dva dní zamerané na silu - chrbát a triceps a ďalší deň ramená (ešte ťažšie váhy 2-6 opakovaní). V tieto dva dni, keď mám vyslovene silový tréning nasleduje po jeho skončení 20-30 minút HIIT. Potom sú ešte dva dní keď robím iba HIIT alebo chodím po schodoch so závažím na nohách. Áno, trénujem 6 dní v týždni. A ako vidíte, nerobím žiadne tradičné kardio na strojoch.
fitshaker_blog_clanok_evka5
Čo jem:
Bielkoviny: kuracie, hovädzie a bravčové mäso, ryby, vajcia, cottage, tvaroh, občas proteínové tyčinky, niekedy šunku (nie často pre prílišné spracovanie a veľký obsah soli), bielkovinový chlieb.
Tuky: orechy, maslo, arašidové maslo, žĺtka (áno jem celé vajcia), oleje, semiačka, kakaové boby, avokádo.
Sacharidy: zelenina a ovocie (jablká, bobuľové ovocie, pomela a banány), hnedá ryža, nesladené ovsené vločky, zemiaky, niekedy ryžové chlebíky a sušený hrach.
Niekoľko mojich receptov nájdete aj v knihe Z fitka do kuchyne 2.
fitshaker_blog_clanok_evka6
Obmeny v makrách:
Toto je moje základné nastavenie. Platí presne takto pre dni, keď trénujem v gyme alebo aj pre dni, keď robím iba HIIT. V deň keď iba chodím po schodoch však držím svoje sacharidy do 100g za deň a v deň voľná iba do 50 g. Telo v tie dní toľko sacharidov nepotrebuje a je to dobre ich znížiť a trošku prinútiť telo siahnuť na tukové zásoby. Počas týchto dní však stále dodržiavam rovnaké kalórie a teda zjem viac tuku a bielkovín. Nepýtajte sa má koľko presne, to záleží od toho čo konkrétne si dám. Ale stále som v kalóriách.
"Cheat dni" alebo tzv. podvádzacie dni:
Áno mám! Ale - nemávam ich teraz každý týždeň, ale iba raz za dva týždne. Takže každý druhý víkend jeden deň. Vždy sa snažím aby to bol deň keď trénujem, nie keď mám voľno a tiež nie je to celý deň. Nie je to však ani iba jedno jedlo. Povedala by som, že v ten deň si dám tak 4-6 hodín, keď si proste jem čo chcem. Teraz si nepredstavujte, že sedím doma a 6 hodín jem torty a koláče. To nie. Ale nelimitujem sa na jedno jedlo. Zlaté pravidlo je - užiť si to a nemať výčitky. Dva týždne som tvrdo makala a perfektné jedla a potom si na krátky čas vychutnávam jedlo. Žiaden problém pretože počas tých pár hodín ani náhodou nezjem všetko, čo som počas dvoch týždňov spálila. Robím to cielene. Reštartuje mi to vôľu a motiváciu. V mojej hlave to akoby ukončí dvojtýždňový cyklus a po ňom odštartuje ďalší. Viete ten pocit, čo mávate na začiatku nového roka? Prvého januára keď ste plný entuziazmu a chutí zmeniť sa a robiť veci tak aby ste sa dostali kam chcete? Ja si týmito "cheat" dňami presne tento pocit vytváram. Ukončím jedno a entuziastický začnem druhé. Na mňa to strašne platí. Ďalšia vec je, že takto telo nepostrehne že sa ho snažím okresať a nezaťahuje mi ručnú brzdu. Metabolizmus fachčí ďalej. No a posledná a tiež hodne dôležitá vec je, že tieto cheat dní mi dovoľujú viesť aj normálny spoločenský život, keď nie som za úplného čudáka, ktorý sa po každé od čašníka dožaduje vedieť presnú gramáž toho grilovaného kuraťa.
fitshaker_blog_clanok_evka7
Ešte dve veci - nepijem alkohol a dodržujem prerušované pôstenie ( s malou prestávkou 4 mesiace začiatkom minulého roka) 4 roky.
Myslím, že to je všetko. Viem, super dlhý článok. Dúfam, že vám bude osožný a že vám dá aspoň čiastočný prehľad vo veciach a v tom, ako na to. Keď nechcete žiť na suchých kuracích prsiach a brokolici, ale dať sa do formy a užívať si pri tom život a zároveň dodávať telu to, čo potrebuje.
Držím vám palce so všetkým o čo sa pokúšate!
Mám vás rada moji internetoví priatelia :)
Vaša Evka (moja FB fan page tu).
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.