Ako sa cítiť neodolateľne vďaka oblečeniu? Návod, ktorý funguje.

Určite dobre poznáš výrok “Šaty robia človeka”. Možno si povieš, že teba nezaujíma, čo má človek na sebe. Pravdou však je, že ak sa človek cíti dobre v tom, čo má oblečené, vníma sa ako pekný a túto energiu vyžaruje aj navonok. Ak sa necítiš v oblečení, ktoré nosíš úplne v pohode, pravdepodobne na ľudí aj tak pôsobíš. Ak neveríš našej teórií, určite ťa presvedčí Marcelka Špalková, ktorá je profesionálna štýl mejkerka. Ako si vybrať to správne oblečenie, ktoré dokonale vyjadrí tvoju osobnosť a budeš sa cítiť len a len krásne :-)?

Marcelka, ako viem, si toho názoru, že ľudia si nemajú všimnúť naše šaty, ale nás ako osobnosť. Šaty majú byť len príjemným doplnkom. Môžeš nám to trošku viac priblížiť?

Uvediem aktuálny príklad z praxe. Dnes ráno mi prišla od klientky SMS: „Kolegyňa ma ráno uvidela v novej blúzke, čo sme spolu kúpili. Povedala, že si ma normálne musela prísť ešte obzrieť, ako mi to svedčí. Že aj strih, farby, že ma úplne oživila.“ Kolegyňa si nevšimla blúzku, nepovedala: Ty máš peknú blúzku. Povedala: Svedčí ti to, blúzka ťa oživila.

Keď sa cítime dobre, ľudia okolo si to všimnú, žiarime.

Ten pocit zo seba je na nezaplatenie. Pribúdajúce komplimenty sú ďalší príjemný bonus. Nechcem ľudí prevliekať za niekoho, kým v skutočnosti nie sú. Vtedy by nežiarili. Chcem aby boli autentickí, aby sa to, čo je vo vnútri, zhodovalo s tým, čo vidíme navonok. To je kľúč k tomu, ako vyjadriť svoju osobnosť.

fitshaker_blog_marcelka4
Zdroj foto: Zuzka Jedináková

 

Ako docieliť to, aby si ľudia nevšímali naše oblečenie, ale našu osobnosť?

Vyhnúť sa farbám, ktoré našu osobnosť prekričia. Strihom, ktoré škodia našej postave, pôsobia na nej rušivo, doplnkom, ktoré s nami neladia. Neobliekať sa do toho, čo nám niekto diktuje. Namiesto toho sa zamerať na sebapoznanie a vybudovať si svoj jedinečný štýl.

 

Čo je takým prvý základným krokom k tomu, aby naša osobnosť vynikla, čomu máme venovať najviac pozornosti?

Najdôležitejšie je, aby sme si popri všetkých povinnostiach dopriali čas na seba. Začali sa vnímať a pozorovať v čom sa cítime dobre. V ktorých farbách, strihoch, doplnkoch. Ktoré materiály sú pre nás príjemné.

 

Ako si vybrať tú správnu farbu, strih, či materiál, doplnky?

Farba má s nami ladiť. Nemá nás prerážať, ale ani nemáme pôsobiť mdlo. Veľmi dobre to je vidno na tvári. Stojí zato, naučiť sa to vnímať. Moje klientky to učím pomocou farebnej typológie. Pri strihoch ti pomôže, keď sa zamyslíš a pomenuješ, čo sú tvoje prednosti (sú to prsia, boky, zadok?) a čo nedokonalosti. Vďaka tomu, že vyzdvihneš svoje prednosti – farbami, vzormi, doplnkami a zaujímavými riaseniami, odpútaš pozornosť od nedokonalostí. Celkový efekt podporíš tým, že nedokonalosti zakamufluješ ľahkými materiálmi, tmavšími a matnými farbami.

fitshaker_blog_marcela1
Zdroj foto: Zuzka Jedináková

 

Ako vieš čo sa komu hodí, alebo, čo sa komu páči?

Nie je to o tom, že ja ľuďom nadiktujem, čo majú nosiť a čo nie. Ja ich usmerňujem a sprevádzam, aby k tomu prišli sami. Pomáhajú mi k tomu otázky, ktoré som si postupne svojou praxou vytvorila. Postupne prechádzame farebnou typológiu, strihmi, učím ich, čo majú vnímať, načo sa zamerať. Vďaka tomu postupne menia pohľad na seba. Veľa vidím aj v ich šatníku, triedime ho, hľadáme nové kombinácie, odhalíme, prečo sa v niektorom oblečení cítili dobre a v niektorom nie.

Celé je to o komunikácii, skutočnom záujme klientke pomôcť a empatii. Vďaka tomu, viem odhaliť, v čom sa budú cítiť dobre, čo sa bude k nim hodiť.

 

Je potrebné, aby sme sledovali trendy v móde a mali skrine plné šiat?

Aj keď ja mám rada módne trendy, hovorím NIE. Nie každý sa bude cítiť dobre v tom, čo je práve trendy. Ani plné skrine šiat nám nezaručia, že sa budeme cítiť dobre vo vlastnom tele a pri pohľade do zrkadla. Ale zato farby a strihy, ktoré sadnú na postavu ako uliate a schopnosť vedieť si z toho veľkého množstva vybrať, to čo sa k nám hodí, v čom budeme autentickí, to ÁNO.

 

Aké sú najväčšie chyby pri obliekaní, či pri výbere šiat a doplnkov?

Keď sa ženy, zahaľujú do neforemných strihov, v snahe zakryť nedostatky urobia úplný opak a ešte vyzerajú objemnejšie. Boja sa používať farby alebo používajú farby, ktoré im vytvoria na tvári mdlý a unavený výraz. Niekedy používajú striebro, aj keď sa k nim hodí viac zlato a naopak. Blúdia hodiny po obchodoch a nakúpia veľa vecí, ktoré nenosia. Menej je viac. Lepšie je mať v šatníku menej vecí, ale istotu, že skutočne seknú. Nenosia sukne alebo šaty len preto, že si nevedia nájsť vhodný strih pre svoju postavu.

fitshaker_blog_marcelka2
Zdroj foto: Zuzka Jedináková

 

Prečo by sme mali trošku i rozmýšľať nad tým, čo si oblečieme?  

Oblečenie vnímam ako súčasť sebavyjadrenia. Veľa o nás prezradí. Navonok ním ukazujem, aký mám vzťah k sebe. Nedbalý výzor môže okoliu signalizovať, že si nevážim seba. Ak ukazujem takéto signály, potom v živote nezískam, po čom túžim – to je jedno, či ide o vysnívanú prácu, partnera… Nejde o to, obliekať sa podľa nejakej šablóny, značiek, ani podľa trendov. Ide tu o sebapoznanie, autentickosť, hru a zapojenie fantázie.

 

Ako skombinovať to, čo sa nám hodí s tým, v čom sa aj dobre cítime?

Tieto dve veci idú ruka v ruke. Nedajú sa oddeliť. Môžeme si nahovárať, že sa cítime dobre vo vyťahaných teplákoch a tričku. Ale iba dovtedy, kým neuvidíme, že sa to dá robiť aj inak. Príklad z praxe: Moja klientka mi povedala na začiatku, že nerada nosí sukne. Neskôr priznala, že sa jej páčia, ale necíti sa v nich dobre. Keď som videla jej šatník, hneď som vedela, kde bol problém. Volila úplne opačné strihy, aké sa hodili k jej postave. Tak sme šatník doplnili o vhodné strihy a dnes nosí sukne, ktoré sa k nej hodia a cíti sa v nich dobre.

 

Založila si projekt Štýl Mejker. Ako vznikol?

Robiť to, čo robím dnes, bol môj detský sen. Mojou vášňou a talentom bolo nahádzať na seba veci tak, aby som v nich vyzerala a cítila sa dobre. Ako som rástla, na sen som zabudla a nebola som šťastná. Zvedavosť, nespokojnosť a túžba rásť ma prinútili sa k snu vrátiť. Talent som mala. No nemala som gule, radiť ľuďom bez vzdelania v tejto oblasti. Po dlhšom pátraní som konečne našla kurzy a vzdelávala sa o sto šesť :-). Kurzy ma uistili, že to, ako radím kamarátkam, robím dobre. Nadšené kamarátky mi poslali ďalšie kamarátky, a tak som získavala prvé klientky. Potom som si po dlhšom čase urobila konečne webku www.stylnamieru.sk. No aj tak stále najviac fungujem na základe referencií.

fitshaker_blog_marcelka3
Zdroj foto: Zuzka Jedináková

 

Komu touto svojou prácou pomáhaš ?

Hlavne ženám. Tým, čo blúdia v obchodoch, ráno stoja pri skrini a majú pocit, že nemajú, čo na seba. Nevedia ako si veci vybrať, ako ich kombinovať. Neznášajú nakupovanie. Niekedy to dospeje až k tomu, že si začnú o sebe myslieť, že stratili iskru a šmrnc, necítia sa dobre vo vlastnom tele a pri pohľade do zrkadla. A to je škoda. Pretože som názoru, že neexistuje škaredá žena. Ak sa niektoré tak cítia, tak je to preto, že nevedia svoju krásu vyjadriť a ukázať. A ja ich to viem naučiť. V každej vidím krásnu bytosť.

Občas ma vyhľadajú aj muži. Je ich síce menej ako žien, ale tiež sa dá krásne z ich štýlom vyhrať a dodať im šmrnc.

 

Čo máš najradšej na svojej práci?

Že na začiatku mi klientka hovorí, že, nevie, čo na seba, hovorí, že nevie kombinovať veci, že nevie ako si ich vybrať, je so sebou nespokojná, nepáči sa sebe. A na konci vidím ženu, ktorá žiari, teší sa z nových vecí, presne vie, čo na seba a užíva si komplimenty z okolia, na ktoré predtým nebola zvyknutá. Vtedy mi je ťažké uveriť, že to je tá istá žena :-).

fitshaker_blog_marcelka5
Zdroj foto: osobný archív

A tvojich pár vzácnych rád nakoniec?

Venovať sa sebe, dopriať si čas len a len pre seba. Aj keby to malo byť len 5 minút denne.

štýl mejker

Ďakujeme Marcelke Špalkovej, ktorá rozžiari každú ženskú osobnosť, za jej čas, ktorý nám všetkým s radosťou a úsmevom venovala.

 

Ďalšie články, ktoré by si nemala prehliadnuť:

Keď sa budeš milovať ty, bude ťa milovať celý svet.

Vďaka behu dosiahneš všetko, čo si zaumieniš.

Zažívate vo svojom živote skutočnú lásku?

Lucia Jurčová

Redaktorka vo Fitshaker
Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.
Lucia Jurčová

Článok bol pridaný dňa 04/10/2015 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motiváciaVšeobecné   |   Autor: Lucia Jurčová

Komentáre