5 krokov, aby ťa motivácia neopustila ani po Novom roku

Bola si ešte včera odhodlaná zmeniť svoj život, začať pravideľne cvičiť, zdravo sa stravovať , no dnes ťa už entuziasmus a motivácia prešli? Poznám 5 krokov, ktoré ti pomôžu k tomu, aby ti motivácia vydržala po celý rok a nielen ako novoročné predsavzatie. Aby si bola skutočnou bojovníčkou, potrebuješ zostať stále naladená na pozitívnu zmenu a my ti v tom pomôžeme. 

1. Sadni si a dýchaj

Nič jednoduchšie pre seba nemôžeš urobiť. Stačí, aby si sa naučila ovládať svoj dych. Musí byť plný a riadený. Ak ho dostaneš pod kontrolu, máš z polovice vyhraté. Naplánuj si, kedy chceš ísť robiť svoju obľúbenú športovú aktivitu. Ak sa ti do nej priveľmi nechce, no dobre vieš, aké je dôležité pri nej zotrvať, sadni si predtým do ticha a začni najskôr pracovať na svojom dychu. Akonáhle ho ovládneš, ukľudníš sa, a až vtedy si skutočne pripravená začať svoj tréning. Možno pritom prídeš na to, že nie je celkom tvoj deň, možno posunieš svoj program na poobedie, možno na večer. Nevadí. Pri správnom dýchaní sa ti rozšíri obzor a ty najlepšie prídeš na to, či sa na tréning cítiš alebo nie. Každopádne to nevzdávaj, ak sa ti aj niečo také stane, nevešaj hlavu, ďalší pokus určite vyjde a ty si super zatrénuješ.

woman-1031111_1280

 

2. Rozmýšľaj, prečo to robíš

Ak sa vytráca nadšenie, zastav sa a polož si zopár otázok. Odpovede ťa privedú do cieľa. Aká je tvoja motivácia? Je krátkodobá alebo dlhodobá? Športuješ preto, aby si schudla do plaviek alebo chceš mať trvalo krásnu štíhlu postavu? Robíš to pre seba alebo pre priateľa? Chceš sa pochváliť kolegyniam alebo sama sebe pri pohľade do zrkadla? Ak budeš k sebe úpimná, isto sa ti v hlave vynorí ten správny dôvod, prečo to robíš. Iba sa musíš naučiť klásť sebe samej tie správne otázky.

 

3. Vymenuj 5 dôvodov, prečo ťa to baví

Každý šport má svoje benefity, každá jedna činnosť má svoje poslanie. Beh ventiluje a čistí hlavu, bicykel dáva pocit krídel, plávanie ukľudňuje, jóga harmonizuje telo a dušu a tak ďalej. Prečo ty miluješ svoj obľúbený šport? Prečo si si ho vybrala. Ak napočítaš aspoň 5 jeho pozitív, zaručene sa ti bude cvičiť oveľa ľahšie. Potrebuješ sa presvedčiť, že to je práve ono, čo ťa prebúdza k životu a k aktivite. Nájdi tie benefity a opakuj si ich vždy, keď budeš mať pocit, že sa vytráca motivácia.


Ako mať rada cvičenie?


pexels-photo-57851

 

4. Spýtaj sa, čo chceš dosiahnuť

Aké sú tvoje očakávania? Máš svoj pevne vytýčený cieľ alebo len vypĺňaš nudu? Skús sa zamyslieť, či si si naložila dosť. Možno trénuješ málo a potrebuješ zdvihnúť latku smerom nahor. Častokrát sa stáva, že ak si človek naloží malú záťaž, ľahko vyhorí. Napríklad ak behá príliš krátku vzdialenosť, prípadne behá stále rovnakú trasu. Niekedy stačí zmeniť málo a hneď sa z rutiny stane niečo neobyčajné. Spýtaj sa, ako môžes zlepšiť svoj výkon. Poraď sa s odborníkom, prípadne si s ním zaplať súkromnú hodinu. Bude to aspoň taká dobrá investícia ako nové tenisky.

 

5. Buď pozitívna a maj o sebe vysokú mienku

Čokoľvek sa stane, vždy si zachovaj pozitívnu myseľ. Viem, že je to občas náročné, ale život je už taký. Raz si hore, inokedy… Občas sa tréning podarí, inokedy menej. No vždy o sebe zmýšľaj ako o úžasnej osobnosti, ktorá je natoľko silná, že dokáže zvládnuť všetko, čo si predsavzá. Iní sa váľajú doma na gauči a ty tvrdo makáš. Si vzorom pre mnohé iné ženy a mala by si na to myslieť najmä v čase krízy.

pexels-photo-29672

Môj osobný tréner vo fitku mi hovorí: „Tak a teraz bez srandy. Zavri ústa, nerozprávaj a začni makať. Môžeš sa nanajvýš usmievať.“ A tak, keď dôjdu všetky slová, viem, že makám úplne naplno. Úsmev zvykne prísť po tréningu v sprche, spolu s pocitom dobre vykonanej práce. Verím, že aj ty spoznáš tento pocit.

Ak ty ešte pocit z dobre vykonanej práce nepoznáš alebo si ho už dlho nezažila, spoznaj ho s nami v 50-dňovej Novoročnej výzve.

novoročná výzva

 

 

Ďalšie články, ktoré ťa budú motivovať:

Janka a jej premena: “Toto je môj osvedčený návod ako schudnúť 40 kg!”

12 x áno pre Fitness diár 2017. Prečo ho jednoducho musíš mať?

Luckina premena: Po pôrode som schudla 32 kg a dnes som osobná trénerka!

Adela Jasenovcová

Článok bol pridaný dňa 03/01/2017 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Adela Jasenovcová

Komentáre