4 víkendové zlozvyky, ktoré ti bránia v chudnutí. Zbav sa ich raz a navždy!

Mala si skvelý týždeň. Bola si mimoriadne produktívna a disciplinovaná. Dodržiavala si všetky zásady zdravého stravovania a poctivo si cvičila… No, zrazu prišiel víkend. Kto by sa naň netešil? Hlavne na chutný nedeľný obed či celodenné leňošenie. No cez víkend máš omnoho viac príležitostí “sa spustiť“ ako cez týždeň. Je ľahké hodiť za hlavu všetko, na čom si celý týždeň tvrdo makala. Je to však obrovská škoda a navyše, naozaj sa ti chce každý pondelok začínať odznova? Ktorých víkendových návykov by si sa mala navždy zbaviť?

1. Víkendové prejedanie

Víkendové prejedanie je pravdepodobne jeden z najčastejších zlozvykov. Celý týždeň sekáš dobrotu. Na sladkosti a vyprážané jedlá ani len nepomyslíš, no cez víkend do seba natlačíš všetko nezdravé, čo ti príde do cesty. Tým pádom sa dostávaš na začiatok a vymažeš všetku snahu, ktorú si v priebehu týždňa vynaložila. Navyše si vytváraš nezdravý vzťah k jedlu, keďže sa dostávaš do začarovaného kruhu prejedania a následnej “nápravy“.

Takto sa však ďaleko nedostaneš! A už vôbec nie k pevnému zdraviu. Kľúčom k dlhodobému zdraviu a vitalite je rovnováha. Treba sa skrátka vyhýbať extrémom. Žiaden extrém nie je zdravý, ani dlhodobo udržateľný. Pokojne si daj kúsok koláča aj 3 x za týždeň, no postaraj sa o to, aby tvoje ďalšie jedlo bolo zdravé a výživné. Je to určite lepšie, ako sa celý týždeň obmedzovať a potom zjesť na posedenie celý plech. Dôležité je nájsť vo svojom spôsobe stravovania určitý balans namiesto toho, že ideš z jedného extrému do druhého.

fitshaker-blog-vikendove-zlozvyky2

 

2. Práca na doma

Aj ty si často berieš na víkend domov prácu v snahe dobehnúť to, čo si cez týždeň nestihla? Chyba! Víkend je určený na relax a regeneráciu. Mala by si počas neho načerpať energiu na nasledujúci týždeň. Zabudnúť na pracovné povinnosti a venovať sa sebe – tomu, čo ťa baví a pri čom si oddýchneš. To však môže byť ťažké v prípade, že máš e-maily nainštalované v telefóne, ktorý na víkend nevypínaš. Navyše sa môžeš kedykoľvek pripojiť k pracovnej sieti z akéhokoľvek miesta…

A práve to je neraz hlavnou príčinou toho, že je v našich životoch priveľa stresu. Stres patrí k hlavným príčinám priberania a rôznych zdravotných problémov. Preto na víkend vypínaj pracovný telefón, prácu nechaj tam, kde patrí a radšej sa venuj sebe a svojím blízkym. Vypneš hlavu, zresetuješ sa a v pondelok budeš plná elánu do nového pracovného týždňa. A určite takto dobehneš aj to, čo si minulý týždeň nestihla :-).

 

3. Celý deň v posteli

Ako som už spomínala, odpočinok je pre celkové zdravie a regeneráciu mimoriadne dôležitý. Spánok rovnako. Ak ho máš nedostatok, energie na rozdávanie asi nebudeš mať. To môže okrem iného spôsobiť, že siahneš po nezdravom jedle. Ak však stráviš celý deň v posteli, môže to byť viac na škodu ako na úžitok. Zbytočné dlhé vyspávanie alebo ležanie na gauči ťa v konečnom dôsledku o energiu oberie. Raz za čas ťa určite lenivý deň nezabije, no nesprav si z toho sobotný rituál.

Radšej si dopraj kvalitný spánok a zvyšok dňa stráv aktívnejšie. Nemusíš zrovna každú nedeľu zabehnúť maratón, no malá prechádzka nezaškodí. A čo môžeš spraviť, aby bol tvoj spánok kvalitný? Snaž sa mať pravidelný režim a chodiť spať a vstávať každý deň približne v tú istú hodinu. Tesne pred spaním nepi alkohol, ani nejedz ťažké jedlá a nepozeraj dlho do noci na obrazovku počítača. Na noc vypni všetky zariadenia, ktoré produkujú žiarenie alebo vlny (počítač, wifi, telefóny, tablet).

fitshaker-blog-vikendove-zlozvyky

 

4. Nadmerné pitie alkoholu

Nevieš sa dočkať toho, ako si v piatok večer zájdeš s kamoškami na drink? Alebo si s frajerom pri dobrom filme otvoríš fľašu vína? Pre mnohých ľudí predstavuje alkohol nástroj pomocou, ktorého sa zresetujú, vypnú a zabavia. Aj keď je úplne v poriadku si sem-tam niečo naliať, netreba to preháňať. Pitie alkoholu nielenže prispieva k priberaniu a zabraňuje spaľovaniu tukov, ale aj ovplyvňuje schopnosť regenerácie po cvičení, znižuje schopnosť budovať svalovú hmotu a o tom, že je príčinou mnohých zdravotných problémov, snáď ani netreba hovoriť.

Keď už sa rozhodneš naplniť svoj pohár alkoholom, rob to tak, aby si napáchala, čo najmenej škody na svojom zdraví. Snaž sa vyhýbať miešaným drinkom a kombinácii tvrdého alkoholu s kolou či energetickými nápojmi (ideálne tvrdému alkoholu celkovo). Zabrániš tak zbytočnému príjmu cukru. Určite nepi na prázdny žalúdok. Nikam sa neponáhľaj, pi pomaly a každý pohár alkoholu zapi veľkým pohárom vody.

bar-1076996_1280

A čo tvoje víkendové zlozvyky? Našla si sa v tomto článku?

 

Ďalšie články, ktoré ti odporúčame prečítať:

Víkendová žúrka, ktorá neublíži postave. Ako na to?

7 každodenných návykov, ktoré ťa urobia šťastnejšou

5 rád ako milovať svoje rána. Naštartuj svoj deň pozitívne.

Sisa

Článok bol pridaný dňa 06/05/2016 a zaradený do kategórie: StravovanieZdravie   |   Autor: Sisa

Komentáre