Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

10 osvedčených rád ako sa zbaviť únavy počas leta

Tiež si počas leta viac unavená, trpíš častejšími zdravotnými problémami, kolísaním krvného tlaku a cítiš sa slabšia? Nezúfaj, nie si v tom sama! Práve v tomto mesiaci je kvôli vysokým teplotám najviac namáhaný náš krvný obeh. Keďže prúdi po celom tele a všetky naše orgány sú na ňom závislé, ohrozuje aj zdravie a harmóniu nášho organizmu. Ako sa voči nepríjemným prejavom brániť a cítiť sa aj počas horúcich dní absolútne fit? Prečítaj si v 2. diele seriálu Moja prírodná lekárnička.

Akými ťažkosťami môžeš počas leta trpieť?
Krv, v rámci krvného systému, zabezpečuje pre telo výživu, kyslík, ale i odvádza z tela von odpadové látky. A takto nepretržitou aktivitou srdca, ktoré zabezpečuje krvný obeh, je krv vháňaná do celého organizmu. Podľa hodnôt krvného tlaku (tlak, ktorým krv pôsobí na stenu ciev), možno určiť, ako je srdce touto činnosťou namáhané (či máme vysoký alebo nízky tlak). Ťažkosti sa prejavujú rôznymi problémami - narušením srdcového rytmu, ťažkými končatinami, mravčením (príčinou môže byť častokrát i zablokovanie krčnej chrbtice) a kŕčmi svalov, rôznymi anémiami, hemofíliou, arteriosklerózou a celkovým oslabením organizmu.
Týmto ťažkostiam sa možno vyvarovať dostatočnou prevenciou. Tu je zopár overených rád priamo z prírody :-).
14725902334_af27eca915_z
9 tipov ako posilniť krvný obeh a dostať krvný tlak do normálu
1. posilňujeme organizmus správnym denným režimom a pravidelnou stravou (pokúsme sa vytvoriť si systém a každý deň prijímať potravu v ten istý čas),
2. dodržujme pitný režim, nepime až vtedy, keď cítime smäd,
3. nenamáhajme organizmus zbytočne veľkými športovými výkonmi, pri ktorých dochádza k preťažovaniu srdca a krvného obehu,
4. naopak, veľmi prospešná na rozprúdenie krvného obehu je chôdza, nenáročná i pri horúcich letných dňoch,
5. veľmi účinné je striedanie teplej a studenej sprchy,
6. pri krvnom obehu je veľmi dôležitý horčík, posilňuje práve kardiovaskulárny systém a podporuje srdce ako pumpu pre krv. Dopĺňame ho hlavne prostredníctvom pestrej stravy. Najviac ho obsahujú pšeničné klíčky, ovsená múka, kukurica (teraz je i možnosť čerstvej kukurice, ktorú si budete doma môcť uvariť a pochutnať si na nej), celozrnná ryža, banány a kapusta. Ale je i v morskej soli, strukovinách, ovsených vločkách, celých obilných zrnách, otrubách, tmavozelenej listovej zelenine, v sóji,  kvalitnom kakau a horkej čokoláde.
fitshaker_blog_krvny_obeh2
7. doplň vitamín C, ktorý pomáha rozprúdiť krvný obeh, čistí cievy od usadenín, čím zlepšuje priechodnosť krvi cievami. Cievy zároveň posilňuje a udržuje ich zdravé. Nájdeme ho v čerstvo ovocí a zeleninke, a toto obdobie je na to ako stvorené (jahody, kiwi, višne, ríbezle, papája, paprika, ružičkový kel, kapusta, brokolica). Využime ho a konzumujme počas dňa dostatok zeleniny, v podobe rôznych šalátov, príloh, alebo len tak samostatné. Práve céčko je považované za primárny vitamín pri prevencii a na udržanie dobrého zdravotného stavu celého organizmu.
8. každé ránko môžeme začať šálkou žihľavového čaju, ktorý prečisťuje krv. Po týždni si môžeme urobiť pár dní prestávku a potom opäť pijeme čaj.
9. ďalej si môžeme pripraviť čaje, ktoré posilňujú krvný obeh a srdce,  spriechodňujú upchaté cievy, regenerujú cievne steny, búšenie srdca a upravujú krvný tlak.  Patrí medzi ne medovka lekárska, zlatobyľ obyčajná, túžobník brestový, ginko biloba, komonica lekárska, gaštanový kvet, srdcovník, vres, hloh, či čaj zo zázvoru. Užívame ich v bylinnej kúre zo začiatku 2x denne, neskôr ich stačí užívať 1x denne počas 2 – 3 týždňovej kúry a potom týždňová prestávka.
2974463970_9c69160634_z
Náš krvný obeh je najaktívnejší medzi 19:00 - 21:00 hod.
V tomto čase je naše telo najcitlivejšie a človek veľmi dobre vníma. Preto je vhodné vtedy užívať lieky, bylinné prípravky, masti, pleťové krémy, masky a masážne oleje. Nevhodné sú všetky bolestivé zákroky, pretože práve bolesť v týchto hodinách vnímame najintenzívnejšie. Nie je to vhodný čas na čistenie pleti pri akné, epiláciu, použitie laseru, holenie a pod. Nemali by sme sa venovať športom, pri ktorých sú bežné údery (box, karate, judo atď.). Zvýšená je aj psychická vnímavosť, čo je dôvodom pre návštevu kina, divadla, koncertu, výstavy, čítanie, počúvanie hudby alebo štúdium.
Ľudia, ktorí nemajú v poriadku trávenie, by v tomto čase už nemali jesť. Pretože párovým orgánom krvného obehu je práve žalúdok a v čase najvyššej aktivity krvného obehu je žalúdok pasívny. Skonzumované jedlo môže ostať v tráviacom trakte nespracované, čo negatívne ovplyvní aj ďalšie orgány, predovšetkým pečeň, pľúca, obličky a srdce.
3466248859_1cd79de760_z
Posledná, malá rada na záver...
Ak máš, čo i len najmenšiu možnosť, počas tohto obdobia krvného obehu, skús si ráno privstať a prejsť sa bosá trávou plnej rosy. Pre mňa je to ranný rituál, keď som na pár dní pri mojich drahých rodičoch. Prirodzeným spôsobom rozprúdiš svoj krvný obeh a dobre sa naladíš na nový, krásny, slnečný deň :-).
Zdroj textu:
Kniha Somatológia I., I. Dylevský a S. Trojan, str. 213 – 268, 1984
Kniha Makrobiotika a přírodní léčení, Michio Kushi, str. 162 – 180, 1978
Kniha Základy fyziológie, Jeremy P.T.Ward, str. 26 – 27, 40 – 56, 2010
happylife.eu
serafinbyliny.sk
alternamedica.sk
svetlo-pre-zdravie.sk
 
Zdroj fotiek: Flickr.com
 
Ďalšie zdravé tipy naordinované priamo z prírody:
1. diel seriálu Moja prírodná lekárnička - Daj si dokopy tenké črevo
Neuveriteľné účinky bylinkových čajov
Poznáš bylinku, ktorá ťa zbaví urieknutia? Vyskúšaj čistec!
Lucia Jurčová
Redaktor vo Fitshaker

Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.