Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo my ženy priberáme viac a na iných miestach ako muži?

Nie je žiadnym tajomstvom, že my ženy a muži sme odlišné tvory. Stačí sa mužov opýtať na tú istú vec a dostaneme odlišné odpovede. Ženy aj muži inak vnímajú farby, vône aj chute. Máme odlišné preferencie. Platí to aj pre oblasť športu a aj pre spôsob, ako k nemu pristupujeme. Je takmer nemožné zovšeobecniť akýkoľvek pohľad. No predsa podľa Medzinárodného inštitútu zdravia (National Institutes od Health) existuje zopár spoločných znakov, ktoré sa dajú aplikovať na obe pohlavia. Poďme si pozrieť niektoré z nich.

Prečo cvičíme my a prečo muži?

Mužom ide najmä o objem a silu. O tom niet pochýb. Sú to samci od prírody a podľa toho aj vyzerajú ich preferencie. Ženám nejde ani tak o svaly, či silu. Chcú byť skôr štíhle a atraktívne. Na silu majú predsa mužov, ktorí chodia zdvíhať ťažké váhy do posilňovne. Ženy tam idú síce tiež, ale skôr aby po námahe cítili svalovicu a schudli.
Pozn. redakcie: V tomto článku nechceme ženy škatuľkovať. Niektoré cvičia v posilňovni radi a chcú byť dostatočne silné rovnako ako muži. Písali sme o tom aj v článku: Silový tréning je aj pre ženy
rozdiel medzi muzmi a zenami
 

Prečo my ženy pomalšie chudneme?

Testosterón u mužov je zodpovedný za všetko! Ten ich ženie vpred. Je to v genetickej výbave mužov, aby boli akčnejší a zodpovedajú za to práve hormóny. Okrem toho majú muži väčšie pľúca, srdce, silnejšie kosti. Nesú si to so sebou ešte ako lovci mamutov. Na druhej strane, u žien má estrogén za následok masívnejšie ukladanie tuku, pretože ich biologická úloha je rodiť viac detí a dojčiť. Kvôli tomu sa tukových zásob zbavujú pomalšie ako muži. No zato sú flexibilnejšie a rýchlejšie sa zotavujú.
testosterona
 

Ktoré cvičenie zvládame lepšie ako muži?

Napríklad pri fitness aktivitách sú ženy náchylnejšie na zranenia. Pri drepovaní s váhou si musia dávať viac pozor na kolená. Naproti tomu muži majú síce pevnejšie kĺby, ale do niektorých polôh sa nedostanú, nie sú takí ohybní. Opäť to príroda zariadila tak, aby ženy mohli rodiť. Vtedy sa vďaka hormónom rozťahuje panva, aj posúva kostrč. Pre ženy je ideálna joga, jednotlivé ásany zvládajú omnoho ľahšie ako muži. Tí sa musia preto viac venovať strečingu. Ženy, ktoré by rady zväčšili svalovú kapacitu, by mali zahrnúť do tréningu výbušné aktivity, šprinty, intervalové cvičenia, ktoré sú typickejšie skôr pre mužskú náturu.
drepy
 

Aké obavy máme pri cvičení my a aké muži?

Mnoho žien sa obáva, že ak budú veľa posilňovať, naberú príliš na objeme. Je to zbytočné, lebo väčšina žien nemá dostatočné množstvo testosterónu v tele na dosiahnutie úrovne svalovej hmoty podobnej mužovi, ich obavy sú neopodstatnené. Na druhej strane, muži sa obávajú, že napríklad cvičením jogy alebo pilatesu stratia svaly a príliš sa natiahnu. Niektoré druhy pohybových aktivít vnímajú prosto ako príliš ženské. Pritom dynamickým naťahovaním svalom pomôžu, čím sa zníži riziko zranenia.
cvicenie jogy
 

Ktoré potraviny, ktorých sa obávame, by sme mali jesť my a ktoré muži?

Vzhľadom na vyššie riziko rednutia kostí u žien je potrebné, aby ženy dopĺňali v strave vápnik. Nežnejšie pohlavie sa tiež obáva priberania z tukov a častokrát sa vyhýba proteínom. Chudé mäso, orechy, vajcia, či ryby zabezpečia dostatok tukov aj bielkovín a zároveň neuškodia. Aj u nás na blogu môžeš nájsť množstvo skvelých receptov, ktoré sú bohaté na proteíny a neuškodia postave. Mužov tuky ani bielkoviny neodrádzajú. Avšak oproti ženám jedia omnoho menej ovocia a zeleniny. Chýba im tak potrebná vláknina. Riešením sú zdravé smoothies, čerstvé šťavy, či nenápadné pridávanie zeleniny do bežných jedál.
smoothie
Týmto článkom určite nechceme hádzať všetkých do jedného vreca. Sme individuálne osobnosti, kde každý potrebuje niečo iné. V niektorých veciach sa možno zhodujeme s väčšinou, ale je v poriadku, ak v niektorých aj nie. Ak si z neho však vezmeš radu, že sa nemáš báť silového tréningu, alebo tvoja polovička jogy, splnili sme svoj účel.
Chcela by si ešte niečo k rozdielom dodať? Nechaj nám KOMENTÁR pod článkom. ;-)
Ďalšie inšpiratívne články, ktoré by ťa mohli zaujať:
Prečo cvičím so svojou polovičkou?
Prečo by si sa mala hýbať aspoň 30 minút denne?
Ktoré potraviny by si mala mať v chladničke, ak chceš schudnúť?
 
 
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.