Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo by si si nabudúce mala vybrať kozmetiku a parfumy bez chémie?

V mnohých reklamách nás často zlákajú vety typu: „Kúpte si tento produkt a budete v súlade s prírodou“, alebo „Náš produkt obsahuje prírodné zložky šetrné pre vaše telo“. No keď takáto vec príde domov, na prvý pohlaď vidíš, že s prírodou to nemá nič spoločné a ty si znovu naletela. Ako spoznať naozaj kvalitný prírodný parfum a ako sa chrániť pred potením bez hliníkových solí ti prezradíme v dnešnom rozhovore s pani Zdenkou.

Vegánske parfumy nevidí človek každý deň. Čo vás k nim priviedlo?

Ako v mnohých iných, tak aj v mojom prípade som hľadala niečo pekné prírodné pre seba. Nebolo nevyhnutnou podmienkou, aby to boli vegánske parfumy. Veľmi som však chcela, aby som mohla používať krásnu a unikátnu prírodnú vôňu. Spúšťačom tejto mojej veľkej túžby bol jeden článok v anglickom časopise, ktorý sa mi náhodou dostal do rúk. Bol tam článok o tom, čo všetko obsahujú klasické „syntetické“ parfumy, a prečo nás z nich často bolí hlava. Keď som sa rozhliadla okolo seba, natrafila som na viacero prírodných vôní, žiadna z nich ma však neoslovila.
Až na jednom veľtrhu vo Francúzsku som objavila malý sympatický stánok a niečo ma k nemu veľmi intenzívne ťahalo. Až neskôr som si uvedomila, že to bola mimoriadne príjemná, ale nevtieravá vôňa, čo ma vrátila späť z cesty domov z výstaviska. A tam som spoznala Valerie de Mars – mladú sympatickú ženu, ktorá si krátko pred štyridsiatkou splnila svoj detský sen a pustila sa do výroby prírodných parfumov. Prvý parfum s názvom Belle Rose s láskou a rešpektom vytvorila ako poctu svojej babičke, ktorá ju priviedla k láske k rastlinám a viedla ju k úcte k prírode.
Parfumy neboli od začiatku vegánske, už od svojho zrodu však niesli označenie Aromaparfumerie – teda spojenie aromaterapie a klasického francúzskeho parfumérstva. A to je, okrem vegan zloženia, ich druhý veľký unikát.
parfem
 

Veľa žien sa v letnom období parfumom a voňavkám vyhýba. Boja sa podráždenia na pokožke, ktoré by mohlo vzniknúť po kontakte so slnkom. Dá sa takémuto podráždeniu vyhnúť, ak žena používa vegánsky parfum?

Na to nie je jednoznačná odpoveď. Čo je však isté, že klasické syntetické parfumy a „voňavky“ v mnohých prípadoch práve počas krásnych slnečných dní na pokožke zareagujú až alergicky, vyvolajú svrbenie, podráždenie, alebo fľaky. Toto spôsobuje alkohol, ktorého úlohou je vôňu „konzervovať“ a chemický koktail, ktorý tomu čarovnému flakóniku dodáva vôňu.
Konkrétne vegánske parfumy, ktoré nájdete u nás, sú veľmi jemné a šetrné voči pokožke a voňajú naozaj božsky. Na stabilizáciu vône používajú alkohol, ten je však získavaný z hroznových listov a pšeničného zrna. Je preto oveľa menej agresívny voči pokožke. Rovnako aj organické esenciálne oleje obsiahnuté v týchto parfumoch, výrazne znižujú riziko podráždenia pokožky. U žien s veľmi citlivou pokožkou však nevieme garantovať, ako pokožka zareaguje. Keďže naša pokožka je individuálna, odporúčam každej žene, aby si aj takýto kvalitný vegánsky parfum najskôr overila v praxi.
parfums
 

Aké vône by ste odporučili používať naším krásnym ženám v horúcich letných dňoch?

Určite sa na leto hodí niečo ľahšie – teda citrusové vône ako bergamot, limetka, citrón, prípadne pomarančovníkový kvet, zelený čaj, ľahšie vodné tóny machu, vetiverová tráva, prípadne jemné kvetinové tóny irisu alebo damašskej ruže.
pomarancovy kvet
 

Aký je rozdiel medzi klasickým a vegánskym parfumom ?

Rozdiel je samozrejme hlavne v zložení. Aj keď si mylne myslíme, že klasický parfum obsahuje rastlinné oleje, väčšinou to tak nie je. V klasickom parfume je obrovské množstvo chemických látok a zlúčenín, ktoré sú imitáciou alebo intenzívnejšou verziou rastlinných olejov. Nehovoriac o živočíšnych zložkách ako sú pižmo, cibet, kastoreum či ambra. Podľa výskumu spoločnosti Bionsen bežný klasický parfum obsahuje približne 250 chemických látok. Najagresívnejšou z nich je benzaldehyd, ktorý môže spôsobovať podráždenie úst, hrdla a očí, nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty a môže mať súvislosť s poškodením obličiek. Ďalšími nie menej dráždivými látkami obsiahnutými v klasických parfumoch sú etylalkohol, ftaláty, syntetické pižmo, benzylacetate a podobné.
Oproti tomu, prírodné alebo vegánske parfumy obsahujú reálne esenciálne rastlinné oleje. Vôňa je úplne iná, jemnejšia a prirodzenejšia. Nie sme však na ňu zvyknuté, lebo chemické náhrady sú intenzívnejšie a prenikavejšie. Len si napríklad predstavte, ako vonia levanduľové pole a ako cítime levanduľu v klasických parfumoch a vôňach.
Ďalšou ukážkou rozdielov medzi klasickým a prírodným parfumom je napríklad vzácny ružový olej. Ten skutočný prírodný je jednou z najdrahších a najvzácnejších ingrediencií. Na výrobu 1 kg tohto vzácneho a unikátneho voňavého skvostu je potrebných viac ako 4 tony okvetných lupeňov ruží. A to nehovorím o náročnosti procesu jeho spracovania. V prírodných a vegánskych parfumoch sa s obľubou využíva, jeho dávkovanie je však veľmi precízne. V klasických vôňach zase nájdeme jeho chemické alternatívy. A takto by sme mohli pokračovať.
ruzovy olej
 

Vo vašej ponuke sa nachádzajú aj dezodoranty. Keďže žena si v lete podpazušie holí či depiluje oveľa častejšie, sú tieto dezodoranty šetrné k oholenej pokožke?

Prírodné dezodoranty obsahujú látky ako kokosový olej, kukuričný škrob, jedlú sódu a mnohé podobné, ktoré sú voči pokožke oveľa šetrnejšie a jemnejšie a ani pri častej depilácii ju nevystavujú podráždeniu.
 

Akým spôsobom a akými látkami zabraňujú tieto dezodoranty poteniu?

Najčastejšou a najúčinnejšou látkou obsiahnutou v prírodných dezodorantoch je prírodný minerál ľudovo nazývaný kamenec (latinsky PotassiumAlum). V mieste aplikácie zanechá na pokožke jemnú vrstvu, ktorá zabraňuje rastu a množeniu baktérií spôsobujúcich zápach. Kamenec sa v dezodorantoch používa vo forme kameňa alebo výluhu. Výluh sa potom často kombinuje s kokosovým olejom a esenciálnymi olejmi, aby sme dosiahli aj príjemnú vôňu. Kamenec je totiž sám o sebe neutrálny, bez chuti a vône.
bio deodorant
 

Mysleli ste aj na tých, ktorých trápi nadmerné potenie?

Skôr ako sa dostanem k odpovedi na vašu otázku, je veľmi dôležité, aby sme si uvedomili, že v boji proti poteniu máme 2 pomocníkov – antiperspiranty a dezodoranty. Každý z nich sa s potom s nepríjemným zápachom vysporiada svojím spôsobom. Zatiaľ čo antiperspirant zabraňuje poteniu, dezodorant pomáha zabrániť šíreniu baktérií a neutralizuje zápach, ktorý z potu vzniká. Antiperspiranty sú prostriedky s veľmi agresívnym chemickým zložením. Fungujú tak, že uzavrú póry a pot sa nedostane z pokožky von. Môžu byť tak silné, že zabránia nášmu telu potiť sa aj na niekoľko hodín. Práve oni obsahujú veľké množstvo solí hliníka, sulfid zinočnatý, formaldehyd, alkohol a iné dráždivé látky. Medzi prírodnými produktmi preto antiperspiranty nenájdeme.
Ženám, ktoré trápi nadmerné potencie odporúčame v priebehu dňa častejšiu aplikáciu hlavne krémových prírodných dezodorantov. Ak sú doplnené o príjemné a osviežujúce esenciálne oleje (limetka, levanduľa, eukalyptus), prípadne o bambus, tak síce nadmerné potencie nezmiernia, ale naše telo bude prostredníctvom potu vylučovať všetky nepotrebné látky a podpazušie bude príjemne voňať.
deodorant
 

Ženy sa v lete nemusia trápiť len s potením, poriadnu šarapatu im vedia v tomto teple narobiť aj "ich dni". Našli by na vašom e-shope niečo, čo vyrieši aj tento problém? Viete ako si nejakým prírodnejším spôsobom spríjemniť aj tieto dni?

Určite máme pre ženy riešenie aj na príjemnejšie strávenie „svojich dní“. Väčšina žien si neuvedomuje, že bežné prostriedky intímnej hygieny (tampóny, vložky), sú plné chemických látok a práve v letných obdobiach sú práve oni zdrojom mnohých nepríjemných zápalov, podráždení a alergických reakcií. Preto by som odporučila ženám, aby začali používať hygienické vložky a tampóny s obsahom čistej organickej bavlny, prípadne vložky s aniónovým prúžkom.
Pre mladé a dynamické ženy je potom ideálnou kombináciou používať tampóny z organickej bavlny, v priebehu dňa ich doplniť o bavlnené alebo aniónové slipové vložky a počas noci použiť vložky s väčším rozmerom a vyššou absorbciou. Ani pri kvalitných a bavlnených tampónoch by sme ich nemali používať počas noci. Tampóny by sme si totiž mali vymieňať každé 3-4 hodiny, čo sa nám v noci obvykle nepodarí.
damska hygiena
 

Čím sa líšia prírodné vložky od tých komerčných?

Prírodné a bežné komerčné vložky a tampóny sa odlišujú samozrejme svojim zložením a spôsobom spracovania. Aj keď nám často reklama na konvenčné vložky podsúva pocit „ako v bavlnke“, tieto produkty obvykle bavlnu neobsahujú a ak áno, tak často geneticky modifikovanú a chemicky ošetrenú. Hlavnou zložkou konvenčných produktov je často celulóza, suberabsorbenty (jemný granulát, podobný ako krupicová múka, ktorý dokáže absorbovať tekutinu v niekoľkonásobku svojho objemu a hmotnosti), spodná vrstva vložiek obsahuje syntetickú fóliu a povrch konvenčných tampónov a vložiek je bielený chlórom.
Všetky tieto látky potom prichádzajú do kontaktu so sliznicou našich najcitlivejších partií. Naproti tomu prírodné tampóny a vložky sa vyrábajú zo 100% prírodnej a organickej bavlny. Bavlna sama o sebe je vysoko absorpčná, takže ju nie je potrebné dopĺňať o superabsorbenty. Preto ani pri dlhšom pobyte vo vlhkom prostredí nenarúša organická bavlna svoju štruktúru, „nepúšťa vlákna“, má vysokú absorpciu, je veľmi jemná a šetrná k pokožke a slizniciam, nemení pH našich intímnych partií a pomáha predchádzať zápalom a výtokom. Tampóny a vložky z organickej bavlny sa obvykle bielia kyslíkom, takže sa naozaj nemusíme obávať ich použiť.
Inou alternatívou pre moderné ženy sú menštruačné kalíšky. Ich popularita začína pomaličky rásť. Sú vyrobené z nezávadného a sterilného lekárskeho silikónu. Vyrábajú sa mäkšie a tvrdšie a v rôznych veľkostiach. Pri správnom zavedení a s vhodnou veľkosťou ho nemusíte vyprázdňovať 3-10 hodín v závislosti od intenzity menštruácie. Takže môže byť aj veľmi praktickým pomocníkom počas leta. Chce to ale trochu bádania a skúmania, než si žena vyberie pre seba ten správny. Každej žene však vyhovuje niečo iné, preto je fajn, že si už dnes naozaj môže každá žena aj počas svojich dní vybrať pomôcky a prostriedky bez agresívnej chémie.
damska intimna hygiena
 
Pani Zdenke z www.bioparfemka.sk ďakujeme za rozhovor a užitočné informácie. Veríme, že sme nimi obohatili aj teba a pri najbližšom nákupe kozmetiky, parfumoch či dámskej hygieny, si budeš viac všímať zloženie. ;-)
 
Prečítaj si aj ďalšie zaujímavé články zo sveta kozmetiky:
Ako si vybrať správny dezodorant?
Rozhovor o prírodnej kozmetike
Arganový, kokosový, makový a mandľový olej - ako a na čo ich používať?
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.