Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nemám čas alebo mám zranenie, prípadne iné obmedzenia a chcem cvičiť, čo robiť?

nemám čas

V dnešnej dobe má väčšina z nás nabitý program a často nevieme, ako sa hovorí, kde nám hlava stojí. Aj keď je tempo hektické a povinností je niekedy až príliš, vždy existuje cestička, pomocou ktorej sa vieš dopracovať aspoň k nejakým tréningom, ktoré budú istotne lepšie, ako keby si nerobila nič. Poďme sa spolu vydať touto cestou a preskúmať možnosti.

V prvom rade si prejdime, čo robiť, ak nemáš čas.

# 1. Upratať si svoj harmonogram

Sadni si a vezmi do ruky kalendár, diár alebo si otvor nejakú plánovaciu aplikáciu v mobile. Skús si zapísať všetky svoje momentálne aktivity, ktoré zvykneš robiť v priebehu dňa, alebo ak sa jednotlivé dni líšia, skús si ich rozpísať.

Potom sa na to pozri a uvažuj, kde by si mohla napríklad niečo ubrať, kde by si mohla získať aspoň niečo málo času pre seba.

Porozmýšľaj nad tým, ktoré aktivity sú pre teba fakt dôležité a ktoré nie, a predsa im venuješ čas. Len taký malý detail – odsleduj si aj to, koľko času stráviš napríklad len pozeraním rôznych sociálnych sietí alebo telky, môžeš ho tam minúť naozaj veľa, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá. Poď do detailov, poď do hĺbky, potrebujeme poriadnu analýzu toho, ako žiješ a ako tráviš svoj čas, ak chceš byť efektívna a nájsť si ho pre seba. Ak ti na tom skutočne záleží, nájdeš si na toto čas a povenuješ sa tomu.

Skús si potom aj plánovať aktivity trochu viac vopred. Ja to tak robím a šetrí mi to čas. Ak viem, čo presne budem v daný deň od rána do večera robiť, držím sa plánu. Vždy po dokončení úloh mi zvýši kopec času. Ale ak by som to nemal naplánované, bolo by to chaotické a lietal by som od jednej povinnosti k druhej. Nebol by som organizovaný, strácal by som veľmi veľa času a to si nemôžem dovoliť. Uprac si svoj čas!

# 2. Robiť 2 v 1

Nauč sa robiť veci hybridne. Spoj si dve aktivity, ktoré majú pre teba úžitok. Venuj čas deťom a hraj sa s nimi tak, že sa spolu budete baviť pohybom. Tancujte, skáčte, naháňajte sa, cvičte spolu a uvidíš, bude to nielen sranda, ale aj tréning zároveň.

Upratuj a popri tom cvič alebo to ber ako tréning a snaž sa upratať čo najskôr, čo najlepšie, dávaj si pri tom výzvy – potom ti určite ešte zvýši čas i na cvičenie.

Zapájaj rodinu do aktivít. Trávte čas nie pri televízii, ale vonku, spolu na nejakej prechádzke. Pri záhradných prácach, na bicykli, turistike, akokoľvek vám vyhovuje.

# 3. Cvičiť minimalisticky

Nemáš čas? Nevadí. Ak vstaneš o 5 minút skôr a tých 5 minút si zacvičíš a večer si opäť nájdeš 5 minút, denne už pridávaš pohyb v dĺžke trvania 10 minút. Ak si to vyskúšaš, zistíš, že to funguje, a postupne možno navýšiš tento štýl na 10 minút ráno a 10 minút večer. Neverím, že tých 5-10 minút si nenájdeš.

Tip č.1: Alebo si pozri tieto naše 2 staršie články, kde ti ukážeme minimalistické tréningy:

Zahoď všetky výhovorky a zacvič si! Tento tréning trvá IBA 10 minút!

Čo cvičiť, keď nemám čas? Tréningový plán na celý týždeň, ktorý zaberie denne IBA 5 minút

Tip č. 2: Program Fit in 15 min. obsahuje videá do cca 15 minút pre všetky zaneprázdnené duše:

Čo ak máš zranenie alebo nejaké obmedzenie?

Niekedy život nejde podľa plánu a veci sa nevyvíjajú hladko. Je to proste tak. Odrazu, z ničoho nič, môžeš skončiť so zranením a mať pocit, že všetkému je koniec. Celé tvoje snaženie padlo ako domček z karát. Aleee...

Mám pre teba skvelú správu. Všetko toto sa deje len v tvojej hlave. Aj keď si doteraz bola vitálna, zdravá a nič ťa neobmedzovalo, odrazu je tu nejaké zranenie alebo obmedzenie a ty máš pocit, že tomu potrebuješ podriadiť svoje fungovanie tak, že si dáš pauzu.

Ak ťa však naučím byť dostatočne vynaliezavou, vždy si nájdeš spôsob. Predstav si, že si zlomíš nohu. Ale pozrime sa na to tak, že druhú nohu, ruky a zvyšok tela je zdravý. Môžeš ho využiť. Nemusíš hádzať flintu do žita, ale môžeš pokračovať ďalej cvikmi na tie partie, ktoré sú zdravé.

To isté platí pri akomkoľvek poranení. Máš zranené koleno? Okej, ale brucho, chrbát, ruky máš zdravé a môžeš si ich precvičiť.

Máš nejakú alergiu na chlór, a preto nemôžeš ísť plávať do bazéna? Nevadí, vyhľadaj si prírodné kúpalisko, kde chlór nie je, alebo sa preorientuj na inú aktivitu, povedzme bicykel alebo rýchlu chôdzu.

Tieto príklady len strieľam, ale ide tu hlavne o princíp. Ak ťa nepustia dverami, choď oknom. Ak to nejde tak, ako si bola doposiaľ zvyknutá, urob to inak, ale nedaj sa odradiť. Neschádzaj z chodníčka. Neodíď zo zabehnutej cesty.

Pozri si ako motiváciu človeka, ktorého trénujem aj so zlomenou nohou. Dá sa to, ale nezabúdaj prosím konzultovať svoj zdravotný stav aj s lekárom či fyzioterapeutom a ak už chceš so zranením cvičiť, takisto sa poraď aj s trénerom. Hlavne bezpečne.

Na záver ťa chcem naučiť len jednu jedinú a najviac dôležitú vec v tomto procese. BUĎ VYNALIEZAVÁ! Je jedno, aké sú podmienky. Ty buď tá, ktorá si cestu vždy buď nájde, alebo vytvorí!!!

Verím, že to dokážeš, a veľmi ti v tom držím prsty 😊.

Nahliadni do našich tréningových videí a vyber si pomocou filtra podľa dĺžky cvičenia svoj tréning:

Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.