Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ashtanga joga lieči skoliózu či detoxikuje organizmus. Ďalšie jej liečivé účinky ťa prekvapia!

Joga je v dnešnej západnej kultúre nesprávne chápaná a interpretovaná. Veľa ľudí, ktorí jogu cvičia, končia svoj jogový rozhľad a učenie pri fyzickom cvičení – ásanach. Joga znamená spojenie v každom slova zmysle. Predovšetkým spojenie so sebou samým a životnými princípmi. Zároveň predstavuje nástroj na prežitie zdravšieho, vyrovnanejšieho a dlhšieho života. V dnešnom príspevku si povieme čo to o ashtanga joge (správne čítaj aštanga). Ashtanga sa dostala na západ v 70. rokoch 20. storočia, kedy sa ju David Williams so svojou vtedajšou partnerkou Nancy Gilgoff ako prví “západniari” naučil v Mysore v Indii od Pattabhi Joisa. Následne pozvali Pattabhi Joisa do USA a tak sa doslova bleskovým tempom dostala do celého sveta. Poď o nej zistiť viac. ;-)

Najdôležitejší je dych

Používa sa špecifický štýl dýchania. Volá sa “Free Sound Breathing”, čo znamená “voľný hlasný dych”. Je odrazom emócií. Keď sa naučíš ovládať dych, naučíš sa ovládať svoje telo aj myseľ. Zvuk dychu je dôležitý. Počúvaš ho počas celej doby cvičenia a dáva ti odpoveď na kvalitu cvičenia. Dĺžka jedného nádychu by sa mala vždy rovnať nasledujúcemu výdychu. Nikdy nezadržiavaš dych. Dýchaš vždy iba do pľúc, teda do hrudného koša, nie do brucha.
Voľný hlasný dych je hrejivý štýl dychu, poháňa vnútorné teplo. Telo sa počas cvičenia začne značne potiť. Každý výdych odvedie z tela cez pot oveľa viac toxínov ako pri bežnom dýchaní.
vyskusaj astangu
 

Ashtanga joga a jej liečivé účinky


  • odstraňuje dlhotrvajúce bolesti, bolesti po úrazoch

  • lieči skoliózu

  • zabraňuje osteoporóze

  • detoxikuje organizmus

  • vyplavuje toxíny a čistí tráviaci trakt

  • posilňuje svaly, nervový a kardiovaskulárny systém (v určitých etapách tep vybieha vyššie ako pri behu)

  • povzbudzuje aj lymfatický systém

  • odbúrava tuk (pri hodine poctivého cvičenia sa spáli až cez 500 Kcal)

  • zvyšuje koncentráciu

  • čistí a zväčšuje kapacitu pľúc

  • predlžuje svalstvo a svalové úpony

  • otvára kĺby - zameriava sa hlavne na bedrovú oblasť, kolená, stehná a členky

  • predlžuje všetky hlavné svalové partie

  • posilňuje telo


Hlavnou súčasťou asán  sú predklony. Spolu s otváracou a zatváracou sekvenciou obsahuje niečo cez 70 ásan a jej cvičenie trvá približne 90 minút.
astanga joga
 

Čo na jogu potrebuješ?

Obliecť si treba čo najpohodlnejšie oblečenie. Najlepšie sú dlhé vzdušné gate a pohodlné tričko alebo tielko. Cvičí sa naboso. Základom celej výbavy na jógu je podložka na jógu. Musí to byť špeciálna podložka, vyrobená z gumeného materiálu, ktorá je nešmykľavá. Karimatky sú vyrobené z plastovej peny a šmýkajú sa a pri joge sa môžeš pošmyknúť a ľahko prísť k úrazu. Z hygienických dôvodov je vhodné mať vlastnú jogamatku, pri tomto type jogy sa extrémne potíš. Pred hodinou je potrebné sa úplne odmastiť, vyčistiť si ruky a nekrémovať sa.
benefity astanga jogy
 

Pre koho je ashtanga joga určená?

Pre každého, kto sa nebojí použiť trochu sily a spotiť sa. Ako uvádza pán Jois: "Iba leniví ľudia si neuvedomujú výhody ashtanga jogy." Musíš sa však pred hodinou pripraviť na to, že je to náročné cvičenie. Stane sa, že na hodinu prídu ľudia s predstavou jemnej meditácie a potom sú prekvapení.
Náročnosť ashtangy ťa nemá od cvičenia odradiť, práve naopak - motivovať.

Sila, ohybnosť, koncentrácia, rovnováha, správne dýchanie, to všetko sa buduje praxou. Preto je tento druh jogy vhodný aj pre začiatočníkov, každý ide svojím tempom. Môžu ju cvičiť aj tehotné, majú individuálny prístup. Cvičenie sa pre nich odporúča po prvom trimestri. Vek a telesné proporcie tiež nemajú limit.
ashtanga joga
 

Rady na záver k cvičeniu:

Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.