Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako si dopĺňať zinok? Tieto potraviny ho obsahujú najviac

zinok

V sychravom jesennom a zimnom období všade čítame, že si máme posilňovať imunitu. Jedným spôsobom zvýšenia imunity je zabezpečiť si dostatočný príjem zinku. Lenže odkiaľ ho vieme získať?

Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý hrá v našom tele dôležitú úlohu. Podieľa sa alebo je priamo súčasťou viac ako 300 enzýmov, ktoré ovplyvňujú náš metabolizmus.

Viac o zinku a jeho dôležitosti nájdete na našom webe:

Ja sa dnes bližšie pozriem na jeho zdroje a schopnosti nakopnúť imunitu aj v boji proti niektorým typom vírusov.

Zdroje zinku

Náš organizmus si nedokáže zinok uložiť do zásoby, preto je potrebná jeho pravidelná konzumácia.

Odporúčaný denný príjem je od 7 po 9,5 mg. Niektoré zdroje uvádzajú ako odporúčanú dennú dávku až 15 mg, pre deti 5 až 7 mg a pre tehotné ženy 20 až 25 mg.

ako užívať zinok

Ani vegáni alebo vegetariáni si nemusia zúfať, zinok sa nachádza aj v rastlinnej strave. Kvôli obsahu fytátov a iných látok môže byť vstrebateľnosť zinku nižšia. Varenie, fermentácia alebo kvasenie však môžu príjem a vstrebávanie zinku z rastlinnej stravy uľahčiť.

Pri jeho lepšom vstrebávaní dokážu pomôcť aj aminokyseliny obsahujúce síru, ktoré nájdeme napríklad v orechoch, kyselina citrónová a jablčná, ktoré nájdeme v niektorých druhoch ovocia, a niektoré bielkoviny, napríklad sójový.

Naopak, kravské mlieko môže vstrebávanie zinku skôr zhoršiť, no tým sa vegáni trápiť nemusia.

ako uzivat zinok

Nedostatkom zinku môžu trpieť ľudia, ktorí majú ochorenia tráviaceho traktu, obličiek, pečene. Rizikovým faktorom je aj alkohol, ktorý znižuje vstrebávanie zinku a podporuje jeho vylučovanie.

Liek na otravné bradavice?

Ak ste už niekedy mali na koži rúk alebo nôh bradavice, určite viete, že liečba nebola príjemná ani rýchla. Bradavice sú zväčša spôsobené vírusom HPV. Poznáme vyše 100 typov tohto vírusu, niektoré z nich môžu aj za nepríjemné bradavice.

Bohužiaľ, nás ako belochov trápia bradavice častejšie, najmä v tínedžerskom veku. Keďže sú vírusového pôvodu a zinok dokáže nakopnúť imunitu, zlepšením imunity by sme sa bradavíc mali zbaviť. Aspoň logicky to dáva zmysel.

načo je dobrý zinok

Niekoľko štúdií naozaj potvrdilo, že podávanie zinku počas niekoľkých týždňov až mesiacov viedlo k zlepšeniu ochorenia. Väčšinou po 1 až 2 mesiacoch.

Niektoré štúdie dokázali pozitívny vplyv zinku iba u ľudí, ktorí trpia jeho nedostatkom. Preto je podávanie zinku pri postihnutí bradavicami otázne. Najmä ak uvážime, že množstvo zinku, ktoré bolo pri štúdiách ľuďom podávané, je vysoko nad odporúčanú dennú dávku 10 mg/kg hmotnosti, maximálne 600 mg.

Môžem suplementovať dlhodobo?

Užívať doplnky výživy s obsahom zinku dlhodobo nie je problém. Dennú dávku si však treba strážiť a v snahe pomôcť svojej imunite ju neprekračovať.

Ak denná dávka presiahne 200 mg, môžu sa vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, hlavy, letargia.

Pri dlhodobom príjme 50 až 150 mg zinku za deň môže prichádzať k porušeniu metabolizmu medi a železa, problémom so srdcom, k zníženiu množstva HDL cholesterolu.

Na Slovensku je registrovaný voľnopredajný liek obsahujúci 25 mg zinku v tabletke, pričom odporúčané dávkovanie je pol až 1 tabletka denne. A, samozrejme, nájdete aj viacero výživových doplnkov s obsahom zinku.

na čo je dobrý zinok

Zinok sa vstrebáva na začiatku tenkého čreva. Vstrebanie zinku môžu ovplyvniť rôzne faktory. Preto sa odporúča suplementovať v dostatočnom odstupe medzi jedlami, pol hodiny pred alebo 2 hodiny po jedle.

Zapíjať je vhodné vodou. Nápoje obsahujúce kofeín, ale aj mlieko a mliečne výrobky môžu zhoršiť vstrebateľnosť a využiteľnosť. Vstrebanie zinku ovplyvňuje aj jeho kombinácia s vápnikom, meďou alebo so železom.

Zároveň zinok dokáže ovplyvniť vstrebanie niektorých typov liekov, napríklad niektorých antibiotík alebo liekov na štítnu žľazu, preto je o suplementácii zinku vhodné upovedomiť svojho lekára. Minimálne nechať niekoľkohodinový odstup od iných liečiv.

Veľa receptov z potravín, ktoré sme spomínali vyššie nájdeš práve v našej kuchárskej knižke Z fitka do kuchyne, ktorú teraz navyše dostaneš zadarmo ku ročnému členstvu u nás:

darcek

Zdroje:

Aboud, A. M., & Nigam, P. K. (2022). Wart. Dostupné na internete: National Center for Biotechnology Information: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431047/

Dermatology Department. (2020). Oral zinc for warts. Dostupné na internete: Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust: https://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files/14029Pzinc.pdf

Genedy, E. A., & Moussa, R. (2016). Oral zinc sulfate in the treatment of recalcitrant warts. Egyptian Journal of Dermatology and Venereology, 34-38. Dostupné na internete: https://www.ejdv.eg.net/article.asp?issn=1110-6530;year=2016;volume=36;issue=2;spage=34;epage=38;aulast=Moniem

Jelšíková, M., Krajčíová, A., & Krajčovičová, K. (2021). Zinok a selén v čase pandémie COVID-19. Lekárnik, 40-41. Dostupné na internete: https://www.nusch.sk/files/novinky/2021/nemocnicne-lekarenstvo.pdf

López‐García, D. R., Gómez‐Flores, M., Arce‐Mendoza, A. Y., Fuente‐García, A. D., & Ocampo‐Candiani, J. (2009). Oral zinc sulfate for unresponsive cutaneous viral warts: too good to be true? A double‐blind, randomized, placebo‐controlled trial. Clinical and Experimental Dermatology, 984–985. Dostupné na internete: https://academic.oup.com/ced/article/34/8/e984/6625332

Saunders, A. V., Craig, W. J., & Baines, S. K. (2013). Zinc and vegetarian diets. The Medical Journal of Australia, 17-21. Dostupné na internete: https://www.mja.com.au/journal/2013/199/4/zinc-and-vegetarian-diets

U.S. Department of Agriculture. (2018). FoodData Central. Dostupné na internete: https://fdc.nal.usda.gov/

Willacy, H. (2019). Zinc Deficiency, Excess and Supplementation. Dostupné na internete: Patient: https://patient.info/doctor/zinc-deficiency-excess-and-supplementation-pro

Fotka autora
Miroslav Ort
Redaktor vo Fitshakeri

Moje dlhodobé zdravotné problémy ma priviedli k zvýšenej starostlivosti o svoje zdravie. Cvičeniu sa pravidelne venujem už od strednej školy a pohltilo ma natoľko, že som sa stal certifikovaným fitness trénerom a výživovým poradcom. Vedomosti si však ďalej rozširujem prostredníctvom kurzov či čítaním odbornej literatúry. V roku 2019 sme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, ktorý má za cieľ vzdelávať ľudí v rôznych témach a oblastiach zdravia, či už fyzickom, emocionálnom, alebo mentálnom. Témy, ktorým sa venujem, sú práve dlhodobo udržateľný životný štýl, vyvážená strava a pohyb. Môj pohľad sa vo veľkej miere opiera o štúdie a vedecké poznatky. Aktuálne ponúkam niekoľko možností edukácie, a to cez workshopy, online programy, blogy a individuálne konzultácie.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.