Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako bojovať so závislosťou na jedle? 5 overených tipov vo vnútri

Každý človek má rôzne potreby, no niektoré máme všetci rovnaké. Napríklad jedlo je jednou z rovnako dôležitých fyziologických potrieb každého z nás. Ale, čo ak sa nevyhnutná potreba prežitia zmení na drogu, ktorá ničí všetko okolo? Je závislosť na jedle len mýtom alebo skutočne existuje? Prečítaj si článok, ktorý ti povie o tomto novodobom fenoméne viac!

Keď je jedlo droga...

O potravinovej závislosti sa verejne hovorilo už veľmi dávno, no vedecky potvrdená je len krátko. Od roku 1993 rôzne vedecké pokusy dokázali, že pre niektorých ľudí je táto závislosť porovnateľná so závislosťou na návykových látkach, dokonca ju niekedy aj nahrádza. Zväčša je spôsobená potravinami bohatými na rafinované cukry, tuky a soľ. Chutné potraviny, podobne ako návykové látky, môžu vyvolať pocit radosti a upokojenia spojenú so zvýšenou hladinou dopamínu v mozgu. Pocit eufórie z jedla zatieňuje pocit plnosti, čo spôsobuje nekontrolovateľné prejedanie.
Ľudia, ktorí vykazujú príznaky závislosti jedia viac a viac, len aby zistili, ktoré potraviny im vyhovujú a ktoré nie. A práve tu vzniká vysokopercentný predpoklad pre vznik nadváhy až obezity. Závislosťou na jedle môžu trpieť aj ľudia s ideálnou tabuľkovou váhou - majú len viac šťastia, že sa ich telo dokáže lepšie vysporiadať s nadbytočným príjmom kalórií (napr. nadmernou fyzickou aktivitou).
food-1155130_1280
Závislosťou na jedle trpia približne 2 % obyvateľstva a každým rokom tieto čísla stúpajú. Niektorí odborníci tvrdia, že zbaviť sa závislosti na jedle je ešte náročnejšia úloha ako zbaviť sa závislosti na návykových látkach. Zdôvodňujú to faktom, že závislá osoba sa s jedlom naďalej musí stretávať, či už pri jeho nakupovaní, varení alebo priamo stravovaní. Jednoducho napísané, nemôže dať zo dňa na deň červenú stravovaniu. Veda sa stále snaží pochopiť túto závislosť a nájsť možnosti najvhodnejšej liečby.

Ako a prečo vzniká?

Presná príčina vzniku je doteraz neznáma, aj keď faktory, ktoré vedú k jej vzniku sú porovnateľné s ostatnými poruchami príjmu potravy. Ide o kombináciu vyplývajúcu zo psychologických, biologických a environmentálnych faktorov. Väčšinou sa však spája s duševnými poruchami. Takmer polovica závislých ľudí trpí depresiami, pociťuje hnev, smútok, úzkosť, menejcennosť, sklamanie a iné negatívne pocity a psychické problémy. Títo ľudia si vytvoria závislosť, aby zabudli na určité bolesti v živote, rodinné krivdy, pracovné a iné stresy a pod.
fitshaker-blog-jedlo-ako-zavislost3
Tiež je dokázané, že často postihuje viac členov jednej domácnosti. Z čoho vyplýva, že korene vzniku môžu byť dedičné, prípadne odsledované od iných členov v domnienke ideálneho konania. Deti sú často svedkami zlých modelových situácií (sladkosť za odmenu, sladkosť na upokojenie a pod.). Prípadne môže ísť o nevedomosť v stravovaní – ľudia si myslia, že sa stravujú ideálne, aj keď to tak nie je (jedia v častých intervaloch, nezdravo, väčšie porcie, rýchlo a pod.). Neustále prejedanie tiež môže byť spôsobené ako vedľajší účinok liekov, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla.
Podobne ako závislosť na návykových látkach, aj závislosť na jedle má na nás negatívny dopad. Môže byť hlavným dôvodom rozpadu vzťahu, problémov v rodine, zhoršenia zdravia (cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, nadváha a obezita a pod.), problémov na pracovisku a veľa iných.
 

Príznaky potravinovej závislosti:


  • na jedlo myslíš neustále - cca 18 hodín denne,

  • nikdy neskočíš s porciou jedla tak, ako si naplánuješ -  aj keď už necítiš pocit hladu, pokračuješ v jedení,

  • často si denne dopraješ určité potraviny len preto, že na ne máš jednoducho chuť,

  • ak nemáš určitú potravinu práve doma, si schopná utekať po ňu okamžite do obchodu,

  • často konzumuješ jedlo za účelom zníženia negatívnych emócií - zlepšenia nálady a zníženia stresu,

  • v súvislosti s jedlom cítiš úzkosť, slabosť, depresiu, pocit viny a menejcennosti,

  • dávaš prednosť stravovaniu osamote, v tajnosti.


fitshaker-blog-jedlo-ako-zavislost2
 

Ako s touto závislosťou bojovať ?

 

1. Priznaj si závislosť

Priznať si závislosť, začať problém riešiť a chcieť sa vyliečiť je polovica úspechu. Človek, ktorý sa skutočne vyliečiť nechce, sa pravdepodobne nikdy závislosti na jedle nezbaví.
 

2. Dbaj na pravidelné stravovanie a vopred danú veľkosť porcie

Najdôležitejším pravidlom je „necítiť hlad“ a nevynechávať stravu. V hlade človek siaha po najnevhodnejších potravinách plných cukrov a tukov. Preto sa odporúča vopred naplánovať stravu počas celého dňa a v žiadnom prípade nejesť nič, čo je mimo plánu. Prípadné domáce zásoby nezdravých potravín čím skôr vyhodiť alebo posunúť ďalej. Len zdravé potraviny plné živín poskytnú telu to, čo potrebuje. V prípade náhleho vlčieho hladu sa odporúča mať pri sebe: ovocie, zeleninu, grécky jogurt, oriešky, či smoothie z obľúbených plodov.
fitshaker-blog-jedlo-ako-zavislost1
 

3. Zameraj sa na obľúbené aktivity

Myšlienky na jedlo zatieni myšlienka na aktivitu, ktorá je ešte príjemnejšia. Tu je ideálne venovať sa rodine, športu, kamarátom alebo si začať nový projekt, ktorý ti prinesie radosť.
 

4. Buduj nové priateľstvá

Ak sa chce človek porozprávať o svojich problémoch a pocitoch, vždy je najlepšie nájsť niekoho, kto rieši podobný problém. Len tí, ktorí sa nachádzajú v rovnakej alebo podobnej situácii sa vedia navzájom pochopiť.
 

5. Vyhľadaj odbornú pomoc

Je posledná možnosť ako úplne skoncovať so závislosťou. Psychológ, psychiater alebo terapeut, ktorý sa špecializuje na poruchy príjmu potravy dokáže otvoriť oči novému pohľadu na stravovanie a mysleniu o potravinách. Učí brať jedlo ako zdroj energie a výživy a nie ako liek na dobrú náladu. Dokáže ľudí zbaviť negatívnych myšlienok a pocitov. Hľadá spôsoby ako pomôcť vysporiadať sa so stresom, s minulosťou, s vecami, ktoré nás trápia a robia nešťastnými.
hamburger-1281855_1280
Najúčinnejším liekom je však vždy silná vôľa a motivácia ísť za svojim cieľom. Ak si sa v tomto probléme našla, dôležité je začať ho riešiť hneď teraz. Držíme palce!
 
Zdroj:
http://www.webmd.com
 
Ďalšie články, ktoré ti odporúčame:
Ako naštartovať lenivý metabolizmus?
10 rád proti prekyslenému organizmu
Toto prebudí tvoj imunitný systém
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.